*CSM Focșani 2007 – CSO Voluntari 68-88 (7-19, 16-23, 27-27, 18-19)

CSM Focșani 2007: Smith (16 puncte+5 recuperări+1 pasă decisivă), Crăciun, Popa, Petrișor (9+2+6), Mitchell (9+4+4), Miron, Olaru (7+1+1), Cornelius (13+4+1), Antonescu (2+1+0), Bratosin, Bjelic (3+8+1), Simeunovic (9+5+0).

CSO Voluntari: Cristoveanu, Kemp (6+2+1), Orbeanu (5+4+0), Stănescu, Lazar (1+1+0), Martinic (24+2+6), Bojic (11+3+0), Buterlevicius (2+2+0), Gîrbea (2+5+0), Cetin (17+2+0), Popescu (3+5+1), Borovnjak (17+10+3).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Smith – 16; Martinic – 24.

Recuperări: Bjelic – 8; Borovnjak – 9.

Pase decisive: Petrișor – 8; Martinic – 8.

Baschetbaliștii seniori ai CSM Focșani 2007 au jucat, sâmbătă, 4 ianuarie în Sala Polivalentă, în compania liderului grupei B a campionatului Ligii Naționale, CSO Voluntari. Oaspeții, cu doar o înfrângere în cele 11 etape anterioare, erau mari favoriți, dar suporterii gazdelor sperau într-o evoluție a CSM Focșani 2007 care să aducă victoria, așa cum s-a întâmplat în partide cu alți adversari de valoare, cum au fost CSM Mediaș, în campionat, ori BCMU FC Argeș Pitești, în Cupa României. În acele jocuri, baschetbaliștii antrenați de Petruț Mihai și Florin Munteanu începuseră cu prestații impresionante cu care și-au ținut la respect partenerii de întrecere.

Sâmbătă, 4 ianuarie, însă, gazdele au avut un debut de partidă în care nu le-a ieșit nimic nici în atac, unde nu au reușit să finalizeze cu vreo aruncare clară la coș, nici în apărare. Ca urmare, în minutul 4 și 50 de secunde oaspeții conduceau cu 13-0, primele puncte ale focșănenilor fiind înscrise, după o recuperare la mijlocul terenului, de Cornelius, în minutul 6 și 37 de secunde. Primul sfert s-a încheiat cu 7-19, o diferență de 12 puncte ce avea să atârne aproape decisiv în balanța jocului, înclinată în final în favoarea Voluntariului, care s-a impus la 20 de puncte. În următoarele trei sferturi, focșănenii au constatat că au totuși în față o echipă cu care se pot bate de la egal la egal. În sfertul al doilea, diferența de scor a fost de 7 puncte, pentru ca sfertul al treilea să se termine la egalitate! În ultimul sfert, după șase minute, diferența s-a redus la 15 puncte, însă gazdele putut mai mult!

Profesorul Petruț Mihai i-a oferit excepționalului junior David Antonescu, jucător de bază al Naționalei U 16 a României, revenit de la Balkanic Next Star Cup 2019, turneul de la Târgu Jiu, posibilitatea să evolueze împotriva puternicei echipe a CSO Voluntari. Iar David a jucat cu dezinvoltură, a punctat, a recuperat, a scos lovitură liberă.

La CSM Focșani 2007 a debutat – și a lăsat o bună impresie – sârbul Dejan Bjelic. În etapa viitoare, sâmbătă, 11 ianuarie, CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare pe CS Municipal Galați.