Handbal, Cupa României – Calificare făcută cadou turdenilor!

CSM Focșani – Potaissa Turda 30-31 (9-14, 27-27) după lovituri de departajare

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Pătru – 1, Popovici, Cozorici, Miroiu – 8, Țuțu – 5, Hrimiuc – 2, Rață- 2, Nuțu, Marijanac – 4, Eros – 6, Gramatic, Sladic – 2, Mănescu.
Potaissa Turda: Cîntec – 4, Ghivil – 1, Pințoiu, Pop, Thalmaier – 1, Terzic – 4, Talas – 1, Szopka, Ghiță – 5, Iancu – 1, Szoke – 6, Irimuș, Pavel – 6, Savic, Șandru – 1, Rohozneanu – 1.

CSM Focșani 2007 a fost eliminată din Cupa României de Potaissa Turda , după prelungiri, în această seară, în Sala Polivalentă. La pauză oaspeții conduceau cu 14-9, dar în repriza a doua focșănenii au jucat excepțional și au egalat la 21, în minutul 52 și 44 de secunde, după care au avut un gol avans până în minutul 59 și 30 secunde când a fost din nou egalitate. În ultimele 30 de secunde gazdele au avut atacul, dar la primul contact turdenii au făcut fault, și până să pună arbitrii lucrurile în ordine, timpul s-a scurs și CSM 2007 a mai avut doar de bătut o lovitură liberă cu toată echipa adversă la blocaj. Nu a ieșit nimic și, la loviturile de la 7 metri, Potaissa a înscris un gol mai mult și s-a calificat mai departe. A fost o calificare dată cadou, întârziat, de Moș Nicolae, de niște arbitri darnici!