Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Handbal, Liga Națională – Oaspeții au trecut pe lângă victorie!

Steaua București – CSM Focșani 2007 31-30 (15-15)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Pătru – 4 goluri, Cozorici, Popovici, Miroiu – 7, Țuțu – 1, Hrimiuc – 2, Mocanu – 1, Rață – 4, Nuțu, Marijanac, Eros – 1,Gramatic, Sladic – 10, Mănescu.

Steaua București: Bucătaru, Da Silva – 4, Mihalcea – 2 Milosevic – 2, Burlacu – 3, Pop, Stavrositu, Johansson – 1, Stanescu, Florea, Constantina – 7, Valadao Gama – 4, Humet – 7, Aslanian – 1, Ivancenco, Olaru.

Handbaliștii focșăneni au fost la șapte secunde de un rezultate de egalitate și la un șut cu gol în poarta adversă de victorie în meciul cu Steaua București disputat sâmbătă, 16 noiembrie, la Chiajna, în etapa a zecea a campionatului Ligii Naționale. CSM 2007 a fost egala Stelei pe tot parcursul întâlnirii! A avut de mai multe ori avantaj de unul-două goluri, a și fost condusă la aceeași diferență. În minutul 47 conducea cu 24-23, dar bucureștenii au avut de două ori câte o serie de patru reușite fără să primescă gol și s-au dus la 27-24, apoi, la 29-25, în minutul 52. Oaspeții au avut o fulminantă cursă de urmărire și au egalat la 30, în minutul 60, prin Bogdan Rață. După care au anulat prima șansă de gol a steliștilor, au avut avut două șuturi la poarta gazdelor, nefinalizate cu gol și, când mai erau șapte secunde de joc Burlacu, de la gazde, a înscris pentru 31-30 iar Steaua a obținut o victorie ce putea fi a CSM 2007! Un egal ar fi fost mult mai aproape de realitatea din teren!

CSM Focșani 2007 ocupă, după zece etape, poziția a șasea a clasamentului iar în etapa următoare, joi, 21 noiembrie, de la ora 18:30, va juca în Sala Polivalentă, cu Minaur Baia Mare.