CSM Focșani 2007 – CSM Galați 59-84 (23-19, 9-23, 22-18, 5-24)

CSM Focșani 2007: Smith (21 puncte+7 recuperări+0 pase decisive), Crăciun (0+0+1), Petrișor (4+3+6), Mitchell (14+5+2), Simeunovic (6+3+2), Popa (0+1+0), Miron, Olaru (6+1+3), Cornelius (0+2+1), Antonescu, Bratosin, Craig 8+2+0).

CSM Galați: Armstrong (15+10+0), Negoițescu (5+1+1), Krivokapic (12+4+6), Bogdanovic (17+6+0), Vlad (2+2+1), Parter Bunton (21+7+2), Grecu, Sava, Corpodean (8+5+2), Martin (4+5+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Smith – 21; Porter Bunton – 21.

Recuperări: Smith – 17; Armostrong – 10.

Pase decisive: Petrișor – 6; Krivokapic – 6.

CSM Focșani 2007 a jucat vineri, 15 noiembrie, în Sala Polivalentă, cu CSM Galați în etapa a șasea a campionatului Ligii Naționale de baschet. Fiecare dintre echipe a câștigat câte două sferturi. Însă diferențe de scor cu care focșănenii și le-au adjudecat au fost foarte mici în comparație cu cele încheiate cu avans de gălățeni: 23-19, 9-23, 22-18, 5-24. A rezultat o victorie clară a ospeților: 84-59. La intrarea în ultimul sfert, CSM Galați avea doar șase puncte mai multe decât CSM 2007 și numeroșii spectatori din Polivalentă sperau la o victorie a favoriților. Nu a fost să fie pentru că gălățenii, cu o apărare densă și agresivă și cu o precizie impresionantă a loviturilor de trei puncte, nu au lăsat nici o șansă adversarilor. Cu jucători de schimb mult mai puțin experimentați, antrenorii Petruț Mihai și Florin Munteanu nu au avut soluții pentru a opri iureșul gălățean. Dacă elevii lor ar fi avut mai multă șansă – ori mai multă concentrare la aruncările la coș, măcar la cele de două puncte, scorul din ultimul sfert, 5-24, ar fi fost mult mai strâns iar impresia generală de netă superioritate a CSM Galați ar fi fost mult atenuată.

În etapa viitoare, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, la CSM VSKC Miercurea Ciuc, sâmbătă, 23 noiembrie.