Fotbal, Liga a III-a – Joc slab și rezultat în consecință!

KSE Târgu Secuiesc – CSM Focșani 2007 2-0 (0-0)

CSM Focșani 2007: Apenciucesei – Săpunaru, Burghiu, Adăscăliței, Mihai – Paizan (74 Gherghiceanu), Pencea (63 Lupu), Pădineanu (31 Salaoru), Stoica – Ciprian Petre, Jurj (68 Predoiu). Rezerve neutilizate: Lazăr, Drăguț, Manu.

KSE Târgu Secuiesc: Bunduc – Pakucs, Cristian, Popa, Păun, Tanko, Damian, Gazda, Hajdo, Babei, Gall. Rezerve: Farkas, Orosz, Mozzi, Bako, Bandi, Fozokos, Farago

La Târgu Secuiesc a fost frig sâmbătă, la ora meciului dintre KSE și CSM Focșani 2007, din etapa a 10-a a campionatului Ligii a III-a. Dar nu atât de frig încât să-i facă pe oaspeți să joace în viteză, să se bată dacă nu pentru un rezultat bun, măcar ca să se încălzească! Lipsa de vlagă, să nu-i spun determinare – cu câteva notabile excepții, între care Pădineanu și Stoica – cu care au abordat un meci pe care ar fi trebuit să-l câștige nu putea să ducă decât la înfrângerea lor care a însemnat prima victorie a gazdelor după zece meciuri din actuala ediție de campionat!

Este ușor de observat că echipa de fotbal a Focșaniului a fost o mamă bună pentru echipele de pe penultimul loc al clasamentului cu care va jucat în trei din ultimele cinci etape: CSM Bacău, Șomuz Fălticeni și, acum, KSE. Împotriva așteptărilor a terminat la egalitate la Bacău și pe Milcovul cu Fălticeniul iar Târgului Secuiesc i-a lăsat cu larghețe trei puncte. Dacă nu ar fi fost proiectul anunțat – și susținut cu multe transferuri – de promovare în Liga a II-a, seria de puncte pierdute nu ar fi fost o nenorocire.

Focșănenii au mai pierdut pe teren străin ori au lăsat puncte pe Milcovul echipelor mai slab cotate. Ba chiar, la Târgu Secuiesc au încasat în aprilie 2018 patru goluri fără să înscrie vreunul. Atunci, însă nu era obiectiv și își creaseră o sumedenie de ocazii de gol! Sâmbătă, 2 noiembrie au avut doar două situații din care ar fi putut înscrie: în minutul 44, Jurj, scăpat spre poartă a șutat la colțul lung dar Bunduc a respins iar în minutul 76, Lupu a șutat în plasa laterală din poziție favorabilă.

Evoluția CSM 2007, care nici până atunci nu fusese foarte consistentă, a scăzut în calitate după schimbarea, ca urmare a unei accidentări, al lui Ștefan Pădineanu, jucător tehnic, bătăios și cu minte limpede la mijlocul terenului. Nici gazdele nu au avut o prestație deosebită, cu care să domine jocul. Au fost de o parte și de alta lovituri de colț bătute fără a crea pericol la vreuna dintre porți. Gazdele s-ar fi mulțumit și cu un rezultat de egalitate, dar cum apărătorii oaspeți, prin două grave erori, le-au oferit ocazia să înscrie, au profitat!

În etapa viitoare, vineri, 8 noiembrie, de la ora 14:00, pe stadionul Milcovul, CSM Focșani 2007 va întâlni pe Oțelul Galați.

Rezultatele și marcatorii etapei

CSM Bacău – CSM Paşcani 2-0 (0-0). Au marcat Nicodim, minutul 46, Alin Mocanu, minutul 85.

Huşana Huşi – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 3-0 (3-0). Au marcat Miron, minutul 24, Jonuţ, minutul 32, Șahru, minutul 40.

Şomuz Fălticeni – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0
Bucovina Rădăuţi – Ozana Târgu Neamţ 3-1 (1-1). Au marcat Netbai, minutul 26, Plămadă, minutul 58, Stoian, minutul 69, respectiv Furtună, minutul 29.
Sporting Lieşti – FC Botoşani 2 2-2 (1-1). Au marcat Mihu, minutul 15, Dănăilă, minutul 55, respectiv Şincu, minutul 38, Chica Roșa 50.
KSE Târgu Secuiesc – CSM Focşani 2-0 (0-0). A marcat Pop, minutele 57 și 61.
SC Oţelul Galaţi – Ştiinţa Miroslava 2-1 (1-0). A marcat Matei, minutele 37 și 80, respectiv Sandu, minutul 55.
Foresta Suceava – Aerostar Bacău

Clasament: 1. Aerostar Bacău – 30 puncte; 2. Ceahlăul Piatra Neamț – 25 puncte; 3. Bucovina Rădăuți – 25 puncte; 4. Oțelul Galați – 21 puncte; 5. Foresta Suceava – 20 puncte; 6. CSM Focșani 2007 – 18 puncte; 7. Ozana Târgu Neamț – 17 puncte; 8. Știința Mirosșava – 17 puncte; 9. Hușana Huși – 13 puncte; 10. FC Botoșani 2 – 13 puncte; 11. Șomuz Fălticeni – 12 puncte; 12. CSM Bacău – 9 puncte; 13. Sporting Liești – 9 puncte; 14. KSE Târgu Secuiesc – 8 puncte; 15. Universitatea Dunărea de Jos – 6 puncte; 16. CSM Pașcani – zero puncte.