LPS Focșani – CSS Galați 32-38 (15-21)

Formația LPS Focșani: Giulia Lupu, Denisa Mirodone-Radu – Maria Chirică, Raluca Chilian – 4, Vanessa Măciucă, Georgiana Nedelcu, Maria Crăciun – 9, Diana Niculiță – 3, Amalya Cotea – 4, Mihaiela Apostu – 2, Nicoleta Baicu, Florentina Ungureanu, Alexandra Otvos – 8, Bianca Negoiță – 2.

Antrenor, prof. Doina Ene

Handbalistele junioare 3 ale LPS Focșani au întâlnit sâmbătă, 2 noiembrie, de la ora 11:00, în Sala Polivalentă, pe CSS Galați în etapa a șaptea a primei faze a campionatului național. Focșănencele au alternat perioade de joc bun, cu altele în care apărarea a fost ca și inexistentă iar atacul nu a reușit să finalizeze. Iar prin erorile din ofensivă a servit oaspetelor mingi pentru cotraatacuri încheiate invariabil prin goluri. Tot timpul, gălățencele s-au aflat la conducere ajungând cu zece minute înainte de terminarea primei reprize să aibă un plus de zece goluri. Fetele profesoarei Doina Ene și-au amintit că știu totuși handbal, s-au concentrat și au recuperat până la 20-25, dar au primit gol la ultima acțiune și s-a făcut 15-21. În partea a doua a întâlnirii, cu o Giulia Lupu foarte inspirată în poartă, CSS Focșani a menținut diferența de scor de la pauză, apoi a redus-o la două goluri și părea că are forța să egaleze, cel puțin. Alte câteva erori în atac ale focșănencelor le-au readus pe oaspete în situația să se desprindă la o diferență consistentă și meciul s-a încheiat cu 32-38. Putea fi și mult mai bine pentru LPS Focșani, dar evoluția oscilantă a jucătoarelor sale cele mai bune fost determinantă în stabilirea învingătoarei!

Următorul meci al LPS Focșani va fi tot în Sala Polivalentă, la 16 noiembrie, în compania LPS Brăila.