Ediția: Sâmbătă 11 Mai 2024. Nr. 6621

CSM Focșani 2007 – AHC Dunărea Călărași 22-29 (8-13)

CSM Focșani 2007: Cloșcă, Rusu – Pătru – 4 goluri, Cozorici, Popovici, Popa, Miroiu – 1, Țuțu – 3, Hrimiuc – 2, Mocanu – 3, Rață – 1, Nuțu, Marijanac – 3, Eros – 1, Gramatic, Sladic – 3.

AHC Dunărea Călărași: Șelaru, Moisă, Mihai Bujor – 2 goluri, Zacaciurin – 4 , Vartic – 2, Gabriel Bujor – 8, Vujadinovic, Panait, Dospinescu – 9, Rusu, Soare – 2, Sandu, Costea, Dumitriu – 1, Broască, Hanțaru – 1.

Echipa de handbal seniori a CSM Focșani 2007 a pierdut la diferență mare meciul jucat joi, 10 octombrie, în Sala Polivalentă, în compania Dunării Călărași. Echipa oaspete a fost s-a impus cu 29-22, după ce la pauză conduceau cu 13-8. Era limpede că oaspeții au un lot foarte valoros, că vin la Focșani să arate acest lucru prin joc și să câștige meciul. Însă primele 20 de minute nu dădeau semne că scorul final va fi atât de debalansat. În minutul 19 focșănenii conduceau cu 8-7, însă în următoarele zece minute nu au mai reușit să înscrie, trimițând de câteva ori în barele porții, sau risipind situații de unu la unu cu formidabilul portar al Călărașiului, George Șelaru. Așa se explică plusul de cinci goluri cu care oaspeții au intrat în pauză. În partea doua a întâlnirii handbaliștii CSM 2007 și-au mai îmbunătățit procentajul reușitelor în ofensivă, dar au și ratat multe atacuri. S-au apropiat la 4 goluri, dar au și fost devansați cu până la 8 goluri.

În locul altor considerații, prezint explicațiile rezultatului meciului de joi seara așa cum apar în declarațiile de după meci ale unora dintre actorii săi principali: Ilija Sladic: ”Am încercat să câștigăm, dar echipa nu a jucat ca în meciurile trecute. Nu ne-a ieșit jocul așa cum ne-am dorit. Portarul lor a apărat foarte foarte bine, noi am ratat prea mult. Asta a făcut diferența”; Eremia Pîrîianu, antrenor secund AHC Dunărea Călărași:La Focșani totdeauna este foarte greu să câștigi. Se pare că băieții au prins o zi extraordinară. Au jucat foarte bine, au fost foarte preciși, am avut o apărare foarte precisă, foarte mobilă, compactă și foarte agresivă. Iar poarta a fost extraordinară!”.

În urma înfrângerii din meciul cu Dunărea Călărași, CSM Focșani 2007 a coborât pe locul al cincilea al clasamentului Ligii Naționale iar joi, 17 octombrie va juca în deplasare cu penultima clasată, CSM Reșița.