Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Handbal, Liga Națională – Echipele, în teren cu câte un jucător U 21 și U 23!

• Jucătorul U 21 – minimum 10 minute, jucătorul U 23, minimum 30 minute de meci, în medie
  • Campionatul începe la 19 august

Regulamentul de organizare și desfășurare a campionatului Ligii Naționale de Handbal Masculin ediția 2019-2020 va intra în vigoare la 1 iulie 2019, după ce a fost aprobat în ședința Consiliului de Administrație a FRH din 18 iunie. Față de precedenta ediție de campionat sunt câteva modificări importante. Prima dintre acestea se referă la ziua de joc. Partidele vor avea loc în zilele de duminică, între orele 11:00-20:00 sau joi, între orele 16:30 – 20:00. Meciurile pot avea loc și în alte zile, în cazul transmisiilor televizate – refuzul nejustificat de conformare atragând penalizarea echipei în cauză cu 2000 de euro. Cu acordul ambelor echipe pot fi stabilite și alte ore și zile, datele de joc putând fi devansate sau amânate cu trei zile.

O a doua modificare – de fond, pentru că vizează componența echipelor, prevede obligativitatea ca acestea să folosească cel puțin un jucător sub 21 de ani în medie cel puțin 10 minute și cel puțin un jucător sub 23 ani ani, cel puțin 30 de minute, în media pe meci. Media se calculează împărțind numărul total de minute jucate la numărul total de meciuri iar rezultatul nu poate fi mai mic decât 10, respectiv 30.

Despre eventuala utilitate a unei asemenea reguli, se poate vorbi prin raportare la experiența fotbalului, care a adus în prim plan mulți jucători de calitate, unii fiind jucători de bază ai Naționalei U 21 a României, semifinalistă a Campionatului European. Iar în formația de handbal a CSM Focșani 2007, fără a exista obligația folosirii jucătorilor U 21 sau U 23, au crescut în valoare jucând ani la rând, aproape meci de meci, până la nivelul la care au devenit componenți ai Naționalei de seniori a României, Bogdan Rață și Valentin Mocanu.

O noutate a intervenit și în sistemul de punctare, care va fi făcută astfel: 3 puncte la victorie, 1 punct la joc egal, zero puncte la joc pierdut, – 1 punct pentru nerespectarea cerințelor de vârstă, – 3 puncte pentru neprezentare sau prin decizia Comisieie Centrale de Disciplină a FRH ca urmare a acceptării unei contestații.

Regulile privind play-off-ul și play-out-ul rămân neschimbate

Ediția de campionat 2019-2020 va începe la 29 august și va continua cu etape la 5, 12, 22, 29 septembrie, 3, 10, 17 octombrie, 10, 14, 21, 28 noiembrie, 5 decembrie, ultima rundă a turului, 12 decembrie prima etapă a returului. Campionatul se va relua cu etapa a doua a returului, la 30 ianuarie.