Handbal, Liga Națională, play-off – Focșănenii, egalii steliștilor!

• Steaua București – CSM Focșani 2007 25-25 (12-11)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Ragera, Pătru, Posa, Moisă, Popovici, Hagiu – 2, Miroiu – 3, Țuțu, Hrimiuc – 3, Mocanu- 6, Rață – 4, Eros – 3, Sladic – 3, Năstăsie – 1.

Steaua București: Babasafari, Răpciugă, Mihalcea – 2, Milosevic – 6, Stavrositu, Johannnson, Becheru, Georgescu – 7, Florea – 2, Constantina, Vujic – 4, Humet – 4, Aslanian, Merlă, Grbovic.

Echipa Focșaniului a jucat duminică, 5 mai, începând cu ora 18:00, la Chiajna, penultima partidă din play-off-ul Ligii Naționale de handbal, în compania Stelei București. Pentru ambele formații a fost un meci fără miză, indiferent de deznodământ fiecare știind ce va face după prima fază a play-off-ului: Steaua va juca pentru locurile 5-6 iar CSM 2007, pentru locurile 7-8.

În actualul sezon competițional, în tur câștigaseră bucureștenii, în retur, focșănenii iar în turul play-off-ului steliștii se impuseseră în Sala Polivalentă. Pentru echilibru, era nevoie ca în retur, la Chiajna să bată oaspeții. A fost foarte aproape să se întâmple acest lucru, pentru că jucătorii pregătiți de Bogdan Voica au avut un gol avans până după minutul 58, când Steaua a egalat!

Meciul de duminică seara a debutat cu un 3-0 lejer pentru gazde însă oaspeții s-a apropiat la 3-2, după care steliștii au avut avans de unu-trei goluri. La pauză era 12-11, scor în acord cu evoluția jocului în primele 30 de minute. În repriza a doua Steaua a fost egalată la 19, apoi, la 20, 21,22. Focșănenii au trecut la conducere în minutul 51, scor, 22-23, bucureștenii au avut apoi gol în plus, 24-23, a urmat 24-24, 24-25 când mai erau puțin peste două minute de joc. Au egalat steliștii la 25 când se trecuse de minutul 58:00 iar până la final nici una dintre formații nu a mai marcat.

CSM Focșani 2007 a făcut un joc apropiat ca nivel de cel de joi trecută  cu Dinamo București, în Sala Polivalentă arătând că prezența sa în play-off este pe deplin meritată. Cred că handbaliștii Focșaniului vor juca la fel de bine și în ultimul meci al play-off-ului, cel cu Potaissa Turda de miercuri, 8 mai, de la ora 18:30, din Sala Polivalentă. Au de luat revanșa pentru jocul pierdut pe nemerit la Turda, în turul play-off-ului.