Baschet – Focșănenii câștigă la Târgu Jiu și se apropie de obiectiv!

• ACS Târgu Jiu – CSM Focșani 2007 54-79 (16-26, 12-21, 14-20, 12-12)

Echipa CSM Focșani 2007: Vukovic (18 puncte +11 recuperări + 0 pase decisive), Kilgore 21 + 4 + 0), Cornelius ( 0 + 2 + 1), Crăciun (4 + 0 + 1), Petrișor ( 10 + 4 + 4), Olaru ( 8 + 3 + 3), Andrei Neguroiu ( 2 + 2 + 1), Toma, Amarghioalei ( 0 +1 + 1), Popa ( 8 + 4 + 1), Pop ( 6 + 6 + 0)

Liderii jocului pentru fiecare echipă:

Puncte: Roșu – 14; Kilgore – 21.

Recuperări: Martin – 11; Vbukovic – 11.

Pase decisive: Montez – 3; Petrișor – 4.

CSM Focșani 2007 a mai făcut un pas, foarte important, în tentativa de a ocupa unul dintre primele patru locuri ale grupei Albastre a Campionatului Ligii Naționale de baschet masculin și a promova în grupa 9-16 a competiției. În deplasare la ACS Târgu Jiu, ieri, 11 martie, focșănenii s-au impus cu 79-54. Oaspeții au avut un debut de partidă foarte productiv în care au câștigat primele două sferturi la diferențe de câte 10 puncte, în sfertul al treilea au mai adăugat 6 puncte la diferență și meciul era, practic, jucat. Ultimul sfert s-a încheiat la egalitate, 12-12.

În urma victoriei de la Târgu Jiu, a patra consecutivă în dauna oltenilor, CSM Focșani 2007 și-a consolidat locul al treilea în clasament, cu 14 jocuri câștigate și 10 pierdute, urmată de învinsa din meciul de aseară, ASC Târgu Jiu, cu câte 12 victorii și 12 înfrângeri.

În etapa următoare sâmbătă, 16 martie, de la ora 15:30, în Sala Polivalentă, CSM Focșani 2007 va întâlni pe CSM Sighetu Marmației.