CSM Focșani – CS Agronomia București 85-66 (27-14, 23-19, 19-17, 16-16)

CSM Focșani 2007: Pop (21 puncte+8 recuperări+1 pasă decisivă), Kilgore (24+13+2), Cornelius (12+4+2), Crăciun (4+4+2), Petrișor (4+9+6), Olaru (4+2+3), Andrei Neguroiu (3+0+1), Amarghioalei (6+4+0), Popa (4+6+0), Ionuț Neguroiu (0+1+0), Bratosin (3+0+0), Cristea.

CS Agronomia București: Preda (2+5+0), Dudaș (6+3+1), Vișan Hara (9+7+3), Dragomir, Balmuș (27+6+1), Mocanu, Maschiu, Stan (4+4+0), Jărcălău.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Kilgore – 24 puncte; Balmuș – 27 puncte.

Recuperări : Kilgore – 13; Vișan Hara –7.

Pase decisive: Petrișor – 6; Vișan Hara – 3.

Echipa de baschet de Ligă Națională a CSM Focșani 2007 a încheiat anul 2018 cu victorie! Sâmbătă, 29 decembrie, în Sala Polivalentă, în fața a peste 500 de spectatori, jucătorii pregătiți de profesorii Petruț Mihai și Florin Munteanu au avut multe momente de baschet încântător în meciul cu CS Agronomia București pe care l-au câștigat cu 85-66. Bucureștenii de la Agronomia alcătuiesc o formație bună, cea mai bună dintre cele aflate sub locul 5, dintre cele care au evoluat în Polivalentă, în pofida tinereții componenților săi. La București, în tur, jocul dintre CSM 2007 și Agronomia a fost foarte echilibrat, oaspeții desprinzîndu-se doar în sfertul al patrulea. De această dată, focșănenii au sprintat decisiv în primul sfert în care au acumulat un avantaj de 13 puncte, pe care și l-au mărit ușor în următoarele două sferturi, pentru ca ultimul sfert, cu CSM 2007 având în teren o formulă de rezerve, să se termine la egalitate.

În urma acestei victorii, a 9-a din campionat până acum, față de șase înfrângeri, CSM Focșani 2007 se clasează pe locul al cincilea în clasamentul seriei C a campionatului Ligii Naționale. Focșănenii nu mai pot pierde acest loc până la finalul primei părți a campionatului.

În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare cu CSM Phoenix CSU Galați, lidera clasamentului.