Ediția: Joi 30 Mai 2024. Nr. 6637

Fotbal, Liga a III-a: A doua deplasare fără înfrângere pentru CSM Focșani 2007!

CSM Focșani 2007: Lazăr – Săpunaru, Panaite, Salaoru, Mihai – Manu (60 Popa), Negoescu, Lupu, Pădineanu (79 Duca) – Pasăre, Predoiu (84 Budeanu).

CSM Rîmnicu Sărat: Ceparu – Tîrîlă, Sava, Agache, Roșca, Chivu, Cîrjan Croitoru, Marcu, Bălan, Vintilă. Rezerve: Guiu, Crețu, Burghelea, Mihalache, Ignat, Pescaru, Andreiu.

CSM Focșani 2007 a jucat pentru a doua oară consecutiv în deplasare, de la începutul actualei ediții a Campionatului Ligii a III-a. Vineri, 31 august, focșănenii au întâlnit în deplasare pe CSM Rîmnicu Sărat, cu care au terminat la egalitate, 1-1, tot atât cât era la pauză. În absența lui Beșa, suspendat în urma elimnării din meciul de Cupă cu Metalul Buzău, antrenorii Vasile Burgă și Adrian Toma au folosit în centrul apărării formula de tineret Panaite – Salaoru, care a evoluat fără sincope.

Partida a început cu atacuruile gazdelor care au avut în minutul 5 o lovitură liberă bătută de Marcu, iar Lazăr a respins mingea în corner și, în minutul 10, au beneficiat de o lovitură de colț neutralizată de Panaite. A urmat o perioadă în care ocaziile au curs la poarta excelentului Ceparu. În minutul 12, Pasăre a centrat pentru Predoiu, a cărui lovitură de cap a trimis mingea pe lângă poartă, în minutul 14, Negoescu a șutat la rădăcina barei, din lovitură liberă, și portarul gazdelor a respins, în minutul 18, Lupu a șutat violent puțin peste transversala porții adversarilor, în minutul 21, Pădineanu a șutat lângă bară de unde a respins Ceparu. În minutul 25, Mihai a bătut în manieră proprie o lovitură liberă de la 25 de metri lateral și mingea s-a dus la vinclu, de unde a căzut în plasă: 0-1! Au urmat ocaziile de gol nefructificate de Negoescu, Panaite, Pasăre, însă golul a fost în poarta lui Lazăr, care a ieșit târziu la o minge pe care Bălan a lobat-o în gol pentru 1-1.

Repriza a doua a avut același aspect, cu oaspeții la conducerea jocului, creîndu-și cinci mari situații de gol, nefructificare din cauza propriilor ratări ori a intervențiilor, uneori senzaționale ale lui Ceparu. După joc, președintele secției de fotbal a CSM Focșani 2007, Gheorghe Căldare, mi-a spus: ”A fost un joc controlat de la un capăt la altul de formația noastră. Am ratat o victorie pe care o meritam cu prisosință. Sunt bucuros că fotbaliștii noștri au început să se exprime în teren așa cum le cer antrenorii Vasile Burgă și Adrian Toma. Echipa a crescut valoric de la un meci la altul. Sper ca jucătorii tineri să adune experiență și să devină titulari de drept în echipa Focșaniului!”

În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va juca pe Milcovul cu Foresta Suceava sâmbătă, 8 septembrie, de la ora 17.00.

Rezultatele etapei și marcatorii:

CSM Rîmnicu Sărat – CSM Focşani 1-1 (1-1). Au marcat Bălan, minutul 45, respectiv, Mihai, minutul 25.
CSM Roman – FC Botoşani 2 2-1(0-1). Au marcat Brăescu, minutul 66, Enea, minutul 88, respectiv Florescu, minutul 22.
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni 1-0 (1-0). A marcat Fares, minutul 28.
KSE Tîrgu Secuiesc – Bucovina Rădăuţi 3-0 (0-0). Au marcat Gazda, minutul 65, Veress, minutul 69, Burtuly, minutul 87.
Metalul Buzău – SCM Gloria Buzău 0-3 (0-2). Au marcat Petre, minutul 21, Truţă, minutele 43 și 65.
Sporting Lieşti – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 1-2 (0-1). Au marcat Voicu, minutul 88, respectiv Pîntea, minutul 17, Ţapu, minutul 64.
Suporter Club Oţelul Galaţi – Sănătatea Darabani 7-0. Au marcat Sălăgeanu, Crihană, Zaharia, Cîrjan, Stoian, Bordeianu, Antohi.

Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani 2-0 (1-0). Au marcat Gorovei, minutul 8, Marin, minutul 50.

Clasament: 1. Suporter Club Oțelul Galați – 6 puncte; 2. Gloria Buzău – 6 puncte; 3. Știința Miroslava – 6 puncte; 4. CSM Focșani 2007 – 4 puncte; 5. Sporting Liești – 3 puncte; 6. KSE Tîrgu Secuiesc – 3 puncte; 7. Foresta Suceava – 3 puncte – un joc mai puțin; 8. CSM Roman – 3 puncte; 9. Ceahlăul Piatra Neamț – 3 puncte; 10. Metalul Buzău – 3 puncte; 11. Bucovina Rădăuți – 3 puncte; 12. CSM Rîmnicu Sărat – 1 punct; 13. FC Botoșani 2 – 0 puncte – un joc mai puțin; 14. Șomuz Fălticeni – zero puncte; 15. CSM Pașcani – zero puncte; 16. Sănătatea Darabani – zero puncte.