Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Fotbal, Liga a III-a: Înfrângere severă, după o sumedenie de ocazii ratate! KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Focșani 2007 4-0 (2-0)

CSM Focșani 2007: Dogaru – Săpunaru, Beșa, Parlac, Claudiu Mihai – Lupu, Negoescu (70 Predoiu), Panaite (46 Duca), Salaoru – Manu (65 Remus Popa),  Pasăre (81 Dediu).
KSE Tîrgu Secuiesc: Bunduc – Bukur, Stanciu, Tanko, T. Gajdo – Gazda, Păun, Ștefănescu, G. Gajdo – Kurtuly, Bagoly. Rezerve: Farcaș, Albu, Voniceanu, Babei, Rancz, Vlădulescu, Sergiu Mihai.

CSM Focșani 2007 a primit, sâmbătă, la Tîrgu Secuiesc, de la formația locală KSE patru goluri. Tot atâtea câte încasase în teren propriu, în turul campionatului, pe Milcovul. Atunci, marcase, totuși de trei ori, chiar dacă deznodământul partidei fusese același: victoria covăsnenilor.
Gazdele au valorificat aproape matematic – cu largul concurs al apărării oaspeților – situațiile de gol pe care și le-au creat. Au ratat o singură dată! Focșănenii, în schimb, au făcut risipă de ratări la poarta lui Bunduc, căruia nu i-au putut înscrie nici atunci când s-au aflat în situații de unu contra unu.
Prima ocazie de gol a meciului a aparținut în minutul 5 lui Pasăre, care a primit de la Lupu, a șutat din 9 metri iar portarul gazdelor a prins mingea. În minutul 14, Ștefănescu a șutat de la 15 metri în bara porții lui Dogaru. Au urmat ocaziile lui Pasăre, din minutul 18, când, scăpat singur, a tras în Bunduc și din minutul 20, când a șutat de la 8 metri iar portarul KSE a respins. În minutul 23, Kurtuly a lobat peste Dogaru și a făcut 1-0, împotriva cursului jocului! Focșănenii au reacționat și Negoescu a șutat puternic în minutele 25 și 26, însă Bunduc a fost de nebătut. Au fost, însă, din nou surprinși de o contră a KSE care a marcat în minutul 34 prin Tanko, cel care a reluat în gol mingea pusă de Kurtuly peste apărarea CSM Focșani 2007. În minutele 43 și 45, Săpunaru a avut ocazia golului, însă prima oară a trimis mingea în Bunduc, singur cu acesta, a doua oară a apărat portarul Tîrgului Secuiesc!
Primul sfert de oră al reprizei a doua a adus trei mari ocazi ale focșănenilor, rămase nefinalizate cu gol: în mintul 55, Lupu, singur cu Bunduc, a șutat și portarul gadelor a apărat, așa cu avea să o facă și la șuturile lui Mihai, din minutul 57 și Săpunaru, din nou doar cu portarul gazdelor în care a tras. Scăpate fără gol primit, gazdele au marcat a treia oară, prin Ștefănescu, în mintul 62, când a speculat indecizia apărării focșănene. Beșa, plecat în atac, a ratat din 12 metri în minutul 70, pentru ca în minutul 80, Parlac să trimită la Dogaru, care a retrimis în față, dar doar până la Vlădulescu care a îndeplint formalitatea de a șuta mingea în poarta focșănenilor: 4-0! Lupu a driblat tot ce i-a ieșit în cale în minutul 89, însă după șutul său mingea a ajuns în brațele lui Bunduc!
Așa a fost scrisă istoria unui meci în care fotbaliștii CSM Focșani 2007 nu au făcut un joc strălucit, dar și-au creat suficiente situații de gol dintre care, măcar jumătate dacă ar fi fost valorificate, ar fi plecat neînvinsă de la Tîrgu Secuiesc. Se vede, însă, că nu au învățat nimic din pățania din tur, de pe Milcovul, și au primit golurile aproape la fel ca atunci.
În etapa următoare, sâmbătă, 5 mai, de la ora 18,00, CSM Focșani 2007 va întâlni CSM Roman, o formație cu un joc asemănător celui practicat de KSE Târgu Secuiesc.

Rezultatele și marcatorii etapei:
CSM Roman – AFC Odorheiu Secuiesc 0-1 (0-0). A marcat Gyorgydeak (76)
CSM Pașcani – Sănătatea Darabani 0-0
Avântul Valea Mărului – Bucovina Rădăuți 0-3.
Sporting Liești – Aerostar Bacău 0-4 (0-1). Au marcat Vraciu (38, 55), Căinari (70), Pavel (80).
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Suporter Club Oțelul Galați 1-1 (1-0). Au marcat Gyorgyi (15), respectiv Moglan (84).
KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Focșani 4-0 (2-0). Au marcat Kurtuly (23), Tanko (34), Åžtefănescu (62), Vlădulescu (76).
Olimpic Cetate Râșnov – AFC Hărman se va disputa miercuri 2 mai, de la ora 17,00
Clasament: 1. Aerostar – 58 puncte; 2. Suporter Club Oțelul Galați – 53 puncte; 3. Csikszereda Miercurea Ciuc – 51 puncte; 4. Sporting Liești – 40 puncte; 5. AFC Hărman – 37 puncte; 6. CSM Roman – 37 puncte; 7. Bucovina Rădăuți – 37 puncte; 8. Olimpic Cetate Rîșnov – 36 puncte: 9. CSM Focșani 2007 – 35 puncte; 10. KSE Tîrgu Secuiesc – 30 puncte; 11. AFC Odorheiu Secuiesc – 29 puncte; 12. Sănătatea Darabani – 26 puncte; 13 – CSM Pașcani – 14 puncte.