Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Cu o săptămână în urmă scriam despre faptul că atleții adjudeni Alexandru Albu și Narcis Neacșu au fost dublu câștigători în Cupa 1 Decembrie, ale cărei întreceri avuseseră loc la Focșani. Cei doi spotivi, elevii profesorului Sorin Crăciun, la CSS Adjud, s-au impus și sâmbăta trecută, la Bacău, în „Cupa de Iarnă”!
Alexandru Albu, copil 1, a reușit un rezultat excelent la aruncarea greutății de 3 kg., 13,95 metri, cu care a câștigat proba, și s-a clasat al treilea la 200 metri. Colegul de său de club, Narcis Neacșu, s-a impus tot la aruncare greutății, la copii 3, cu 9,05 metri. Pregătiți de același profesor, Carina Paruba, cu 7,19 metri și Alex Cernătescu, cu 7,40 metri s-au clasat pe locul al treilea la greutate copii 3. Rezultate bune au avut și Andrei Simion și Alexandru Florea la greutate, copii1, și Francesco Diaconu, la 50 metri și 200 metri.
La același concurs, rezultate foarte bune au obținut și sportivii pregătiți de profesoara Camelia Petrea de la CSS Adjud: pe locul al doilea s-au clasat George Adam, la greutate, copii 1, cu 13,24 metri și la 200 metri, cu record personal, 27,23 secunde, Andreea Petrea, la greutate copii 3, cu 7,77 metri, ca și Emilian Tăbăcaru, tot la greutate copii 3, cu 7,99 metri. Andreea Petrea a terminat concursul pe locul al șaselea la la 50 metri, cu 8,59 secunde. Silviu Vlasie, copil 1, a terminat competiția pe locul al patrulea la greutate, cu 11,79 metri – record personal, Denisa Iftime, copil 1, pe locul al optulea la greutate, cu 9,12 metri, record personal, Paula Munteanu, copil 1, pe poziția a zecea la greutate, Silvia Munteanu, copil 1, pe locul al unsprezecelea, la greutate, iar copilul 3 Sebastian Crimu, pe locul al șaselea, la greutate.