Ediția: Vineri 31 Mai 2024. Nr. 6638

Judo, Campionatul național U 18: Mircea Tomescu, de la CSS Focșani, campion național!

Suceava a găzduit sâmbătă, 18 februarie, și duminică, 19 februarie, finala Campionatului Național Individual de judo pentru juniori II U 18. La competiție au participat și judoka focșăneni, care au fost între remarcații competiției. Clubul Sportiv Școlar Focșani a încheiat concursul cu trei sportivi medaliați: Mircea Tomescu, Răzvan Burdușel și Ramona Micula.
Mircea Tomescu, campion al României la toate categoriile de vârstă la care a concurat până acum, s-a impus și a câștigat aurul și la 18 ani.
Răzvan Burdușel, care are în palmares o medalie de bronz la Gimnaziada mondială din 2016 și multe medalii naționale, inclusiv de aur, s-a clasat pe locul al doilea și a primit medalia de argint, iar Ramona Micula, campioana României la U 16 anul trecut, când a câștigat bronzul la U 18 la Campionatele naționale școlare, s-a clasat pe locul al treilea și a primit medalia de bronz și la Suceava.
Toți cei trei medaliați ai CSS Focșani sunt pregătiți de sensei Dumitru Zisu.