Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Fotbal județean, sferturile Cupei României – Favoritele merg mai departe!

Optimile de finală ale Cupei României la fotbal, faza județeană, au programat, sâmbătă, trei partide în care au jucat primele două clasate și revelația Superligii Altdorf Tehnik. La Panciu, Victoria Gugești a câștigat fără  probleme cu 2-0. O evoluție spectaculoasă a avut scorul în meciul de la Slobozia Ciorăști, dintre Voința și Tactorul Nănești. Gazdele au condus cu 3-0, apoi, cu 4-3, dar oaspeții au întors scorul pe final: 4-3 pentru ei! La Adjud, CSM Focșani 2007 a înscris, ca de obicei, mult, dar a și primit spre sfârșitul meciului două goluri în meciul cu FCM, în condițiile în care antrenorii Vasile Burgă și Adrian Toma au făcut toate înlocuirile premise de regulament. Scor, 7-2 (1-0).  Pentru formația din Focșani au jucat: Lazăr – Negrea, Grama, Mitală, Mihai – Lupu, Chivu, Alexandru Duca, Manu – Remus Popa, Pasăre. Au mai evoluat Nistor, Dumitriu, Grigorică.  Golurile CSM Focșani 2007 au fost marcate de Pasăre – 4, Popa, Manu, Lupu.
Duminică, de la ora 11,00,  au avut loc celelalte cinci partide ale optimilor. La Ciorăști, gazdele au constatat în direct care sunt rigorile Superligii în jocul cu campioana Vrancei și câștigătoarea Cupei din 2005-2006, Euromania Dumbrăveni: Sportul a ieșit din Cupă după ce a pierdut cu 2-5! Flacăra Urechești a fost egala Voinței Cîrligele după 90 de minute, dar a fost eliminată pentru că oaspeții au câștigat cu 5-3 după prelungiri, iar Odobeștiul continuă în Cupă după victoria cu 2-1 de la Tătăranu.  Merg mai departe și Unirea Èšifești care a câștigat la Cotești cu 3-2, dar și Național Golești, învingătoare la Suraia cu 4-1.