Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

Șah, Trofeul Centrocoop – Ana-Maria Rață, prima dintre fete!

Trofeul Centrocoop, competiție șahistică de mare tradiție, care și-a consumat, recent a 29-a ediție, a avut la start și două șahiste legitimate la CSM Focșani, Ana-Maria Rață și Carmen-Teodora Dragomir, ambele, componente ale echipei clubului medaliată cu argint la Campionatul Național pentru juniori din urmă cu o lună. Ana-Maria Rață a încheiat concursul din Trofeul Centrocoop, la care au participat și băieți și fete, pe locul 8, cu 5,5 puncte din 7 runde, însă a fost prima clasată dintre fete. Colga ei de club, Carmen-Teodora Dragomir, a fost a treia dintre fete, cu 4,5 puncte și pe locul 17 la general, din 47 de concurenți.
În Cupa”Grand Prix” Buzău, în turneul pentru U 10, Cristian-Eduard Simon, a reușit să acumuleze 4,5 puncte din 7 partide cu care a ocupat locul al doilea, în timp ce în turneul U 14, Andrei Cucoaneș a încheiat competiția pe locul 4 cu 4 puncte tot din 7 partide. Și cei doi șahiști sunt sportivi legitimați la CSM Focșani 2007.