Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Delia Macovei a câştigat Cupa AMG de la Bucureşti

Tenismena Delia Macovei, de la CSM 2007 Focșani, unde este pregătită de profesorul Răzvan Bucuroiu, a câștigat Cupa AMG la tenis de câmp, la 12 ani, competiție care a avut loc la București. Este al doilea titlu obținut de sportiva focșăneană după cel adjudecat în urmă cu o săptămână în Circuitul Vrancart Adjud – Onești – Târgu Ocna.
Delia a stat în primul tur, în sferturi a trecut cu 6-3, 6-4, de prietena și colega sa de club, Maria Ciubotaru, în semifinale, cu 6-0, 6-3, de principala favorită, Irina-Maria Blănaru, de la CS Drive Tenis Pitești, iar în finală a câștigat cu 6-0, 6-3, meciul cu Irina-Maria Blănaru, de la Asociația Club Sportiv Arcada. Maria Ciubotaru a câștigat în primul tur cu 6-0, 6-3 partida cu Maria Stavrache de la CS Micii Ași. Denisa Ganea, a treia sportivă de la CSM 2007 Focșani participantă la Cupa AMG, a pierdut în primul tur cu 2-6, 4-6, întâlnirea cu Ana Maria Rusu, de la AS Club Sportiv Sud Arena.