Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

Patru medalii pentru karateka de la Unirea Focşani, în Serbia

Clubul Sportiv Unirea Focșani a participat în perioada 10-11 octombrie, la ediția cu numărul 23 a Campionatului Mondial de Karate SKDUN și ediția a 8-a a Cupei Mondiale Kohai, organizate în Subotica, Serbia. La aceste competiții de mare anvergură au concurat peste 1300 de sportivi din loturile naționale a 37 de țări. Din lotul național al României, al cărui antrenor este Maestrul Emerit al Sportului Shihan Aurel Pătru, au făcut parte și karateka de la clubul focșănean, care în final, s-au întors acasă cu patru medalii.
La Campionatul Mondial SKDUN, Răzvan David a obținut medalia de argint la kumite individual, iar Andrei Burdușa a cucerit medalia de bronz la kumite individual. La Cupa Mondială Kohai, Ionuț Mălinoiu a obținut două medalii: una de aur în proba de kata individual și una de bronz în proba de kumite individual. Karateka de la Clubul Sportiv Unirea Focșani sunt antrenați de Aurel Giurgea.