Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

Atleta Raluca Vrabie, în finală la FOTE

Atleta adjudeană Raluca Vrabie a reușit să se califice în finala probei de aruncarea suliței la Festivalul Olimpic al Tineretului European, întrecere care se desfășoară în aceste zile la Minsk. Sportiva, descoperită și formată la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud, a reușit în calificări o aruncare care a măsurat 43.50 metri și s-a calificat în finală de pe locul 3. În această lună, sportiva a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței la Campionatul Balcanic de juniori II din Serbia, după ce a reușit o aruncare care a măsurat 45,17 metri. Raluca Vrabie s-a clasat pe locul 3 în ierarhia CSÅž Adjud în anul 2014, după ce a obținut 4 medalii: două de aur la junioare III, una de bronz și un loc V la junioare I, două locuri IV la junioare II și o medalie de aur la concursul Internațional Meeting for Childrens Konya-Grecia, iar în acest an, la Campionatul Național de aruncări lungi, Raluca a cucerit medalia de aur la juniori II și medalia de argint la juniori I.