Ediția: Vineri 10 Mai 2024. Nr. 6620

Vrancea are un campion naţional la atletism

Atletul vrâncean Vlad Dulcescu (sportiv legitimat la clubul Politehnica Iași) a fost una din suprizele plăcute ale Campionatului Național de atletism pentru tineret și seniori, întrecere care a avut loc pe Stadionul Nicolae Dobrin din Pitești. Sportivul, descoperit și format la LPS Focșani de antrenorul Gicu Alexandrescu, a cucerit medalia de aur la tineret în proba de 400 metri garduri și medalia de bronz la seniori în aceeași probă. Alte două medalii, de bronz la tineret și seniori, au venit în proba de 200 metri, probă în care Vlad Dulcescu a reușit și un „personal best”, terminând cursa cu un timp excelent, 21.69 secunde, aceste rezultate determinându-i pe oficalii Federației prezenți la întrecere să-l monitorizeze mult mai atenți în viitor. În cadrul „Naționalelor” de la Pitești, alți doi atleți din Adjud, dar care concurează pentru alte cluburi, au urcat pe podium în proba de aruncarea suliței și 800 metri. Ioan Zăizan (Åžtiința Bacău) a cucerit argintul la 800 metri, iar Alexandru Mihăiță Novac (Åžtiința Bacău) s-a clasat pe locul 2 la aruncarea suliței.