Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

VIDEO şi GALERIE FOTO: Dumbrăveniul a câştigat faza judeţeană a Cupei României

Finala fazei județene a Cupei României a pus duminică după amiază, față în față, pe stadionul Milcovul, două formații din comune învecinate – Dumbrăveni și Gugești. Euromania Dumbrăveni, mai nou venită în fotbalul vrâncean de nivel județean, și Victoria, echipă dintr-o comună cu bogată istorie în fotbal, aveau să ofere celor aproape 1200 de spectatori o dispută, de bun nivel, până prin minutul 60, când jucătorii și-au cam terminat resursele fizice. Le-au rămas, însă, cele de voință, care le-au susținut până dincolo de prelungiri, până la epuizarea loviturilor de departajare și intrarea în amurg! Meciul a început cu elevii profesorului Daniel Bănică la conducere, și cu șarje de contraatac periculoase ale gugeștenilor al căror ax central este format din jucători cu mare experiență, ca și cu incontestabile calități fotbalistice. Euromania a avut în prima repriză două mari situații de gol, prima, anulată de intervenția incredibilă a lui Ivanciu care i-a scos mingea de pe frunte lui Dănuț Lechea, a doua, risipită în mod inexplicabil de Marius Suvac, care a trecut, parcă, prin minge, fără să o atingă, la trei metri de poarta goală a Gugeștiului. Dumbrăveniul și-a mai creat câteva situații din care nu a ieșit gol din cauza egoismului unora dintre componenții săi. Repriza a doua a fost în echilibru, cu ușoară dominare a gugeștenilor, și cu o prestație fără cusur a apărării Euromaniei, în care au excelat fundașii centrali Negoiță și Busuioc. Nici una dintre echipe nu a înscris, evenimentele notabile ale reprizei fiind eliminările lui Laurențiu Lera, de la Dumbrăveni și Eugen Åžtefan, de la Victoria, pentru cumul de cartonașe galbene.

Au urmat prelungirile încheiate cu scor alb, pentru ca la loviturile de departajare fotbaliștii din Dumbrăveni să fie mai buni. Au înscris de patru ori, prin Stanciu, Niță, Suvac și Săpunaru, în urma unor execuții imparabile. Gugeștenii au trimis de două ori, de la punctul, mingea în plopii de dincolo de peluză și s-a făcut 4-3! Victoria a reușit un parcurs foarte bun în Cupă, în timp ce Euromania, cu foarte mulți foști juniori din echipele pregătite de profesorul Daniel Bănică la LPS Focșani a confirmat că echipa se maturizează și poate avea un viitor frumos în fotbalul vrâncean. Au urmat premierea echipelor și oficialilor, ca și a arbitrilor finalei, făcută de președintele AJF Vrancea, Dan Dumitru. În pauza finalei, a fost premiată FC Panciu, campioana din acest an a Vrancei, care va juca în barajul pentru promovarea în Liga a III-a.