Luni 6 Mai 2024. Nr. 6617

Formaţia de rugby Under 18, victorioasă la Brăila

Pe terenul de rugby din baza sportivă Chimia din stațiunea Lacul Sărat din Brăila, s-a desfășurat meciul din etapa a-II-a a returului Campionatului Național de rugby juniori Under 18, între echipele Rugby Club Brăila și LPS Focșani, joc între două echipe care se aflau înaintea etapei pe ultimele două locuri ale clasamentului. Gazdele au început mai bine și au condus cu 3-0, după ce au transformat o lovitură de pedeapsă, dar LPS Focșani, condusă de pe margine de Cătălin Răileanu, a întors scorul după ce a marcat un eseu și a intrat la cabine în avantaj cu 5-3.
Brăilenii au început mai bne actul secund, au marcat un înscris un eseu netransformat și au preluat conducerea cu 8-5, dar pe final, după ce RC Brăila a avut un jucător eliminat timp de 10 minute pentru un placaj neregulamentar, LPS Focșani a reușit să înscrie cu cinci minute înainte de finalul partidei eseul victoriei decisiv, care a fost și transformat, echipa de pe Milcov impunându-se în final cu 12-8 (5-3). Pe 16 mai, LPS Focșani va evolua pe Stadionul Tineretului împotriva echipei CSÅž Tecuci (ora 12.00).