Ediția: Joi 30 Mai 2024. Nr. 6637

Patru clasări pe podium pentru judoka români la Cupa Europeană

Sportivii români au reușit patru clasări pe podium, sâmbătă, în prima zi a Cupei Europene de judo pentru cadeți de la Cluj-Napoca. Lidia Marin (cat. 40 kg) și Vlad Luncan (50 kg) au cucerit medaliile de aur, Mihaela Chiss (44 kg) a ocupat locul al doilea, iar Maria Gavriliță (40 kg) s-a clasat pe locul al treilea. La concurs s-au aliniat 101 judoka români, 62 la masculin și 39 la feminin. În total, la competiție au concurat 484 sportivi din 28 de țări, 292 la masculin și 192 la feminin.
În altă ordine de idei, Andreea Chițu a învins-o pe Yulia Ryzhova, din Rusia, cu un waza-ari în finala categoriei 52 kg a turneului internațional de judo Grand Prix de la Zagreb. Românca, 26 de ani, s-a calificat în ultimul act al competiției după ce le-a învins pe unguroaica Barbara Maros, italianca Odette Giuffrida și pe Distria Krasniqi din Kosovo. Punctele pe care le-a cîștigat aici vor conta pentru calificările de la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016.