Atlete vrâncene, pe podium la Bucureşti

Finala Campionatului Național de atletism pentru copii I, II și III, desfășurată la București, a adus două medalii pentru atleții vrânceni. Andreea Rotaru, sportivă legitimată la Liceul cu Program Sportiv Focșani, a cucerit medalia de argint în proba de aruncarea greutății de 2kg și a devenit vicecampioană națională cu rezultatul de 13.14 metri.
O altă vrânceancă, Georgiana Zglimbea, de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud (antrenor Camelia Ciortan) a obținut medalia de bronz în proba de aruncarea greutății de 2kg, după ce a obținut în cadrul concurusului rezultatul de 12.54 metri, un nou record personal. Aproape de o medalie a fost și ștafeta 4×100 metri, un tur, de la LPS Focșani (formată din Ioana Banciu, Alexia Cotoi, Ana Maria Bancu și Corina Ilinoiu), care s-a clasat în final pe locul 4.