Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

„Lupii“, bătuţi categoric în Franţa

Selecționata Lupii București a fost învinsă categoric de formația Stade Francais, cu scorul de 47-12 (14-12), pe stadionul „Jean Bouin” din Paris, într-un meci din Grupa a treia a competiției European Rugby Challenge Cup. Lupii au făcut o primă repriză bună, au condus cu 3-0 și nu a lipsit mult să intre la cabine în avantaj, dar Florin Vlaicu a irosit o lovituri de penalitate în minutul 40.
Partea a doua nu a semănat deloc cu prima, gazdele reușind patru eseuri, în timp ce echipa noastră nu a mai marcat niciun punct.
Toate punctele echipei noastre au fost semnate de Florin Vlaicu, din patru lovituri de pedeapsă (5, 12, 21, 26). Stade Francais a marcat nu mai puțin de șapte eseuri, obținând și punctul bonus ofensiv: Jérémy Sinzelle (8, 49), Jonathan Ross (16, 46), Djibril Camara (46, 78), Digby Ioane (66), șase transformate de Vincent Mallet (9, 17, 47, 51, 58, 68).