Gimnasta focşăneană Dora Vulcan a cucerit cinci titluri naţionale

În Sala Sporturilor din Deva s-au încheiat întrecerile ediției 2014 a Campionatului Național al junioarelor I, II și III,  aflat sub egida Federației Române de Gimnastică, în colaborare cu CSM Deva, în programul ultimei zile figurând concursurile finale pe aparate la cele patru categorii de vârstă. Printre cele mai prolifice gimnaste s-a numărat și focșăneanca Dora Vulcan (sportivă legitimată la CSS Dinamo București), care a cucerit cinci titluri naționale la sărituri, sărituri, paralele, bârnă și la individual compus, la categoria junioare I. Gimnasta focșăneană a fost prremiată de Gabriela Szabo, ministrul Tineretului și Sportului.
Dora este fiica antrenorilor de gimnastică Dănuț și Doinița Vulcan, ambii de la CSÅž Focșani, Dănuț fiind și antrenor de karate la CS Foc Viu Focșani. În acest an, gimnasta focșăneană s-a clasat pe locul 4 în proba de sărituri la „Gymnix International Canada”, competiție care a reunit la start peste 800 de gimnaste junioare.