Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Atleta Claudia Prisecaru se va pregăti 15 zile pe Litoral

Campioana României la atletism în proba de 2000 metri obstacole, Claudia Prisecaru (sportivă legitimată la Clubul Sportiv Unirea Focșani) va efectua în perioada următoare două stagii de pregătire. Astfel, în perioada 1-15 septembrie, atleta pregătită de profesorul Corneliu Panait va efectua un cantonament la Năvodari, iar în perioada 15-30 septembrie, va participa alături de celalalte componente ale Lotului Național al României de junioare I la un alt stagiu de pregătire, la Izvorani.
Obiectivele Claudiei Prisecaru pentru sezonul de toamnă sunt clasarea pe podium la Campionatul Balcanic de cros (pe 8 noiembrie, la Agri – Turcia) și Campionatul European de cros (pe 14 decembrie, la Samokov – Vulgaria). Atleta focșăneană a confirmat așteptările la Campionatul Național de junioare II, întrecere care s-a desfășurat în week-end la București și a obținut titlul național în proba de 2000 metri obstacole, după ce a terminat cursa cu un timp de excepție, 6:56,94 minute, la diferență semnificativă față de ocupanta locului doi, Oana Ivăncescu (CS Tîrgoviște), care a terminat cursa cu timpul de 7:13,35 minute. În cursa de 3000 metri, Claudia a ratat podiumul, clasându-se în final pe locul 4, cu timpul de 10:25,86 minute.