Ediția: Marți 7 Mai 2024. Nr. 6617

Alin Năstasă l-a „bătut“ la tir pe campionul olimpic Alin Moldoveanu

Surpriză mare la etapa a patra din cadrul Campionatului Național de tir sportiv, întrecere care s-a desfășurat în week-end la Poligonul Tunari din Capitală. Cel mai bun trăgător al Vrancei în 2013, Alin Năstasă (sportiv legitimat la CS Unirea Focșani) a reușit pentru prima oară în carieră să-l depășească la punctaj în competiția seniorilor într-o competiție oficială pe campionul olimpic, vrânceanul Alin George Moldoveanu. Rezultatul obținut de Alin Năstasă a fost un cadou pe care sportivul focșănean și l-a făcut cu ocazia zilei de naștere, vineri, Alin Năstasă împlinind vârsta de 18 ani.
   În clasament, pe locul doi s-a clasat Octavian Iacob (Diano București), iar pe treapta a treia a podiumului s-a clasat Alin Moldoveanu (Dinamo București – Omega Tehnoton Iași). La categoria juniorilor I, Alexandru Åžoldănescu a ocupat locul I, iar Mihai Rotariu s-a situat în final pe locul IV. Trăgătorii de la Clubul Sportiv Unirea Focșani sunt antrenați de Adrian Alaci.