Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

2013, an cu rezultate bune pentru sportivii clubului Unirea Focşani

Petrea Vîlcu, directorul general al Clubului Sportiv Unirea Focșani, singurul club departamental din județ, a făcut o analiză a rezultatelor obținute de sportivii săi în 2013. În acest sezon competițional, sportivii care au reprezentat clubul în competițiile interne și internaționale au urcat de multe ori pe podium. „Secțiile de judo, tir, atletism, box și arte marțiale și-au respectat blazonul și au obținut rezultatele pe care și le-au propus”, ne-a declarat Petrea Vîlcu, directorul general al CS Unirea Focșani. Clubul și-a desemnat cei mai buni sportivi care au obținut rezultate meritorii în competițiile naționale și internaționale la care a concurat în 2013.
   Dacă în 2012 s-a clasat pe locul 4 în ierarhia finală, anul trecut, primul loc a fost ocupat de judoka Andreea Åžtefănescu, sportivă cu un palmares impresionant. Sportiva antrenată de Adrian Moldoveanu a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de judo pentru juniori de la Ljubljana (Slovenia). Anul trecut, Andreea Åžtefănescu a obținut medaliile de argint la Campionatul Balcanic Under de seniori de la Miercurea Ciuc și Under 18, de la Ohrid (Macedonia), medalia de argint la Cupa României, competiție care a avut loc la Iași, medalia de aur la CN Under 23, medalia de argint la CN Under 21 și medalia de bronz la Campionatul European de judo Under 21.