Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Dublu campion naţional la judo uitat la premiere

Judoka Riccardo Stoica (sportiv legitimat la Liceul cu Program Sportiv Focșani) a fost uitat de cei care ar fi trebuit să întocmească ierarhiile anuale ale celor mai buni sportivi vrânceni în acest an, deși a cucerit două medalii de aur. Sportivul a obținut medaliile de aur la Campionatul Național U13 de la Arad (categoria 55kg) și la „Naționalele” de ne-waza (luptă la sol) la Tr. Severin (categoria 60kg) și o medalie de bronz cu echipa LPS Focșani la „Naționalele” de ne-waza. Week-enul trecut, Riccardo Stoica s-a clasat pe locul I la Festivalul Judo-ului Românesc, întrecere care s-a desfășurat la București și la care organizatorii au acordat primilor trei clasați diplome și…..câte un borcan de gem.
   Elev în clasa a VI-a la Colegiul Național Al. I. Cuza, unde o are ca dirigintă pe Mitrița Dumitrache, judoka Riccardo Stoica are un vis: vrea să ajungă la Balcaniadă și să urce pe podium. El a început să practice judo de la 6 ani, la LPS Focșani, sub îndrumarea antrenorului Stănică Grosu, fiind preluat ulterior de Iulian Surlă, acesta fiind și antrenorul sportivului în prezent.