Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Lot subţire, evoluţie peste puteri, dar o înfrângere aşteptată

Cu o bancă de rezerve foarte subțire, formația de futsal Progresul Focșani a fost depășită în finalul jocului de o echipă a Dunării Călărași, scor 3-1 (1-0), într-o partidă care a contat pentru etapa a XI-a a Ligii I. Călărășenii au deschis scorul în prima repriză, iar la începutul părții a doua a meciului, Liviu Dumitriu a egalat cu un șut de la distanță. În ultima parte a reprizei a doua, având în față o formație a Focșaniului epuizată de efort, oaspeții au mai înscris o dată, din acțiune și o altă dată, din lovitură de la 10 metri dictată de arbitrul Sorescu pentru acumularea a șase faulturi. Focșănenii au avut câteva situații din care ar fi putut marca, însă au fost lipsiți de șansă la mingea lobată de Stanciu și la călcâiul lui Ilaș, de fiecare dată un adversar apărând în ultimă instanță și oprind mingea să intre în poartă. Pe final, la scorul de 2-1, același Stanciu a ratat o lovitură de penalitate, iar eșecul suferit de echipa de pe Milcov a lăsat un gust amar celor care s-au aflat în Polivalentă, în condițiile în care Dunărea era o echipă de bătut. Progresul Focșani a evoluat cu: Vali Borș – Marian Ungureanu, Sorin Popa, Florin Stanciu, Liviu Dumitriu, Elvis Ilaș, George Sandu. Au absentat Sergiu Sava (accidentat), Emil Burcăcel (suspendat), iar Bîra și Bogdan Sava nu s-au mai prezentat la antrenamente. Locul 8 în prima ligă, focșănenii vor susține ultimul meci oficial din acest an pe terenul echipei Sportis Tîrgoviște. Confruntarea este programată luni, 9 decembrie, de la ora 18.00.
         Etapa a XI-a:
Progresul Focșani – Dunărea Călărași 1-3 (0-1),
Clujana Cluj Napoca – Autobergamo Deva 2-7 (0-2),
KSE Tg. Secuiesc – Cityus Tg. Mureș 0-10 (0-1),
United Galați – Futsal Klub Od. Secuiesc 3-4 (0-0),
CSMS Iași – Sportis Tîrgoviște 5-7 (3-3).
Spicom Sf. Gheorghe a stat.
Etapa a XIII-a, ultima din acest an, programează în perioada 7-10 decembrie  partidele: Dunărea Călărași – CS United Galați, CS City’us Târgu Mureș – Spicom Sfântu Gheorghe, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc – KSE Târgu Secuiesc, Sportis Târgoviște – FC Progresul Focșani, Autobergamo Fiat Deva – CSMS Iași, iar CFF Clujana Cluj-Napoca va sta.