Ediția: Miercuri 15 Mai 2024. Nr. 6624

Un joc bun, rezultat echitabil, dar era loc şi de mai bine

Gruparea de futsal Progresul Focșani a remizat, 3-3 (1-1) partida disputată în Sala Polivalentă împotriva echipei Spicom Sf. Gheorghe, la capătul unui joc în care, pe final, ambele echipe ar fi putut obține toate punctele puse în joc. Focșănenii, conduși de pe margine de directorul tehnic, Petrache Gurguiatu și cu antrenorul Elvis Ilaș în teren au condus ostilitățile în prima repriză, dar au irosit câteva ocazii mari de gol, care ar fi putut decide soarta jocului. Cei care au marcat au fost oaspeții, prin Doltea (12), iar peste patru minute, Liviu Dumitriu a restabilit egalitatea cu o reluare din fața porții adverse, apoi în ultimele minute ale primului act, Sorin Popa, Sergiu Sava și Elvis Ilaș au ratat ocazii mari de gol. În repriza a doua, focșănenii au apăsat pe accelerație, dar cei care au marcat au fost tot oaspeții, după o greșeală a portarului Valentin Borș (28). Sorin Popa a punctat din nou pentru gruparea de pe Milcov și a restabilit egalitatea, iar Sergiu Sava a marcat pentru 3-2 cu un șut puternic, în urma căruia balonul s-a dus sub bară (32). Cu 92 de secunde înainte de final, Spicom Sf. Gheorghe a marcat golul egalizator, după ce oaspeții au scos portarul și au introdus în teren un jucător de câmp. Împinși de la spate de publicul prezent în Polivalentă, focșănenii au căutat golul izbăvitor, dar Sorin Popa a ratat din fața porții adverse cu două secunde înainte de expirarea timpului regulamentar.  Progresul Focșani a evoluat cu: Borș, Ungureanu, Popa, Burcăcel, S. Sava, Dumitriu, Bîra, Ilaș. În urma acestui rezultat, Progresul a urcat pe locul 6 în Liga I și va evolua etapa viitoare (a VIII-a) pe terenul ultimei clasate, Clujana Cluj Napoca.