Turneul „Focşani Garros“ şi-a desemnat câştigătorii ediţiei a patra

Timp de aproape două luni de zile, terenurile de tenis de câmp ale Complexului Sportiv „Milcovul-Sud” din Focșani au găzduit partidele celei de-a patra ediții a turneului „Focșani Garros”, competiție destinată iubitorilor „sportului alb” din Vrancea. Ediția din acest an a fost organizată de seniorii tenisului vrâncean, alături de Clubul Sportiv Unirea Focșani, iar la buna desfășurare și-au adus contribuția firmele Maxi Com (reprezentată prin Ion Paraschiv) și Dorex (reprezentată prin Eugen Å¢îru). Întrecerea din acest an a reunit la start aproape 50 de jucători vrânceni, care s-au întrecut la simplu și dublu, iar la simplu, s-au desfășurat mai multe partide în calificări pentru accederea pe tabloul principal. În proba de simplu, turneul „Focșani Garros” a fost câștigat în acest an de Petrică Huzuneanu, care s-a impus în finală, 3-6, 6-2, 6-1 în fața lui Firel Bîrsan. Locurile 3 au fost ocupate de Virgil Străistaru și Fănuț Pătulea. Chiar dacă nu au prins podiumul, evoluții bune pe durata competiției au mai avut: Cristi Mărgel, Costantin Ciocîrlan, Doru Simiz, Ovidiu Răcoșanu, Dan Åžerbănuț, Ion Zainea, Vasile Burgă, Ion Paraschiv, Janette Avram, Amfilofie Gherasim, Dan Pavel, Vasile Lică Pavel și Milică Plantos.
Câștigătorii ediției a patra a „Focșani Garros”
– simplu: finala mare: Petrică Huzuneanu – Firel Bîrsan 3-6, 6-2, 6-1. Locurile III: Virgil Străistaru și Fănuț Pătulea.
– dublu: finala mare: Costel Stan și Dan Pavel au câștigat, 6-2, 6-3 în fața perechii Firel Bîrsan – Virgil Străistaru. Locurile III: Costel Nicu – Paul Dragomirescu și Fănuț Pătulea – Amfilofie Gherasim.