Futsal: Dunărea Călăraşi – Progresul Focşani 1-4 (0-1)

Echipa de futsal Progresul Focșani a debutat cu o victorie, scor  4-1 (1-0) în noul sezon al Ligii I, în partida susținută pe terenul unei noi promovate, Dunărea Călărași. Progresul a deschis scorul prin Elvis Ilaș (4), cu un șut puternic expediat de la 10 metri. A urmat un joc pe contre în care ambele echipe au fost aproape de gol, dar portarul Focșaniului, Borș și-a salvat echipa de la primirea unui gol în cateva rânduri, în timp ce la poarta celaltă, Ilaș, Stanciu, S. Popa și Burcăcel au ratat ocazii mari. Gazdele au egalat în minutul 36, prin Mircea Åžtefan, acesta puntând cu o foarfecă care a lovit transversala și a depășit linia porții. Progresul a avut și o bară prin Sergiu Sava (32), Florin Stanciu a marcat un gol de finețe pentru 2-1 cu patru minute înainte de final, iar Sergiu Sava a reușit un super-gol, cu o reluare din întoarcere (37). Călărășenii au scos și portaru la atac, dar tot Sergiu Sava a profitat și a închis tabela la 4-1 pentru Progresul, o victorie meritată. Progresul Focșani a evoluat cu: Valentin Borș, Sorin Popa, Florin Stanciu, Sergiu Sava, Marian Ungureanu, Elvis Ilaș, Daniel Burcăcel, Cristian Bîra, Mihai Joghiu. În etapa a doua, luni, de la ora 18.00 focșănenii vor întâlni pe teren propriu o nou promovată, Sportis Tîrgoviște.