Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

„Forţa grupului a reprezentat cheia succesului“

Echipa națională universitară de baschet masculin a României a făcut față cu brio provocării venite de la peste 2.500 de km distanță de casă. Universiada de la Kazan – Rusia a reprezentat nu doar o sărbătoare a baschetului și o „desfătare” a simțurilor către performanță, ci și un „botez” al unor tineri însetați de dorința de a juca sub tricolor. 8 meciuri, 5 victorii, 3 înfrângeri și un loc 6 la care puțini s-ar fi așteptat înaintea începerii competiției. „A fost un turneu reușit din toate punctele de vedere. Am întâlnit adversari puternici, am înregistrat 5 victorii, la care nu mulți s-ar fi așteptat, și, în final, un loc 6. Am avut cu toții ce învăța din această competiție. A fost o experiență unică, mă bucură faptul că am reușit să prestăm un baschet de calitate și să terminăm competiția cu fruntea sus, pe un foarte bun loc 6. Forța grupului a reprezentat cheia succesului pentru noi la acest turneu, am fost foarte uniți atât pe teren, cât și în afara sa. Nivelul a fost unul foarte bun, mulți adversari urmând să evolueze, în sezonul viitor, în NBA sau Euroliga. Am ținut ritmul cu Serbia și Rusia în primele trei sferturi, dar am căzut fizic și psihic în actul decisiv. Dacă am fi avut o medie decentă în Liga Națională, de 10-15 minute pe meci, poate am fi reușit mai multe la acest turneu”, a declarat baschetbalistul focșănean Cătălin Petrișor, jucător care activează în campionatul intern la SCM Craiova.