Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Baschetbaliştii României bat tot în Rusia

Naționala universitară de baschet a României are șansa de a încheia neînvinsă grupa B din cadrul Universiadei din Kazan. Trupa antrenată de Tudor Costescu a câștigat și penultimul meci din faza grupelor, împotriva Mexicului, scor 76-67, ajungând la patru victorii din tot atâtea posibile. De asemenea, în urma acestei victorii, România a bifat și calificarea matematică în runda următoare a competiției. Meciul a fost unul mai dificil, comparativ cu cele precedente. Mexicul și România au încheiat la egalitate primul sfert, 15-15.
   Grație unei prestanțe bune a lui Bogdan Å¢îbîrnă și a focșăneanului Cătălin Petrișor în cea de-a doua repriză, tricolorii au intrat cu un avantaj de 6 puncte (37-31) la pauza dintre jumătăți. Mexicanii au replicat în sfertul trei și au preluat conducerea înaintea ultimelor 10 minute, 49-47. Elevii lui Tudor Costescu au făcut senzație în ultimul sfert, pe care și l-au adjudecat cu 29-18, închizând tabela la 76-67. România va juca astăzi împotriva Serbiei, cealaltă formație neînvinsă în grupa B. Partida va debuta la ora 17:00 (ora României).