Ediția: Joi 2 Mai 2024. Nr. 6616

La sfârșitul săptămânii trecute, la Eger (Ungaria), s-au desfășurat Campionatele Europene de karate, Shotokan „3nd SKDUN European Shotokan Karate Championship and 3nd SKDUN Kohai European Cup”,  sub tutela organizației mondiale de karate, competiție la care au participat peste 1.200 de sportivi din 21 de țări. Spre lauda lor, karateka de la două cluburi vrâncene, CS Unirea Focșani și CSM 2007 Focșani au obținut medalii, reconfirmându-și valoarea, într-o competiție foarte pu-ternică.
CS Unirea Focșani a avut doi sportivi care s-au întors acasă cu medalii. Radu Mihai a cucerit medalia de argint la seniori, kumite individual, categoria +85 de kilograme, iar la junioare, Teodora Strompl a cucerit medalia de argint, la categoria +55 de kilograme. Karateka de la CS Unirea Focșani sunt antrenați de sensei Aurel Giurgea. Un alt karateka vrâncean, Alexandru Palmă (sportiv care reprezintă clubul Åžtiința Bacău) a obținut medalia de bronz la kumite individual, categoria +75 kilograme. Åži sportivii de la CSM 2007 Focșani au avut și de această dată comportări meritorii. Elevii lui sensei Daniel Fusaru au câștigat opt medalii, iar sportivul Daniel Fusaru a luat 3 medalii. La Campionatul European, Andreea Arginteanu a câștigat titlul de campioană europeană cu echipa României și medalia de aur, la kumite echipe mixt, cadeți, și medalia de bronz la kumite echipe cadeți, Bogdan Alpreotesei a terminat pe locul 2 și a primit medalia de argint la kumite individual cadeți -65 kg și pe locul 3 cu echipa mixtă a României, la kumite iar Dragoș Pantazică s-a clasat pe locul 2 la kumite individual +55 kg și pe locul 3 cu echipa României, la kumite mixt cadeți. La Cupa Europei, Andrei Sfetcu s-a clasat pe locul 3 la kumite individual -53 kg minicadeți, Laurențiu Nemuț, pe locul 3 la kumite individual, cadeți 60 kg. Prestații bune au avut și Dorian Hârcan, clasat între primii 8 la Cupa Europei, ca și George Dochioiu. Sensei Daniel Fusaru, la Campionatul European, seniori, a câștigat titlul continental cu echipa României la kata și a terminat competiția pe locul 2 la kata echipe mixt și la kata individual.