Ediția: Vineri 10 Mai 2024. Nr. 6620

Două medalii pentru trăgătorii de la Unirea Focşani

Sâmbătă s-a desfășurat la Poligonul Tunari a treia etapă din cadrul Campionatului Național la tir sportiv, întrecere de la care sportivii de la CS Unirea Focșani s-au întors cu două medalii. La categoria juniorilor I, cel mai bun sportiv al județului în 2012, Alin Năstasă, s-a clasat pe primul loc, cu 203,5 puncte și a obținut medalia de aur, iar Alexandru Stanciu a ocupat în final locul 2, cu 196,5 puncte și a intrat în posesia medaliei de bronz. Un alt trăgător de la Unirea, Costel Zaharia, s-a clasat pe locul 4.
   Din păcate, sportivii au fost ajutați financiar la această competiție de antrenorul Adrian Alaci, cel care a scos din buzunar bani pentru transport, cazare și masă, în condițiile în care clubul departamental Unirea Focșani nu a primit încă bugetul alocat pentru acest an. În perioada 12-17 februarie, trăgătorii de la CS Unirea Focșani vor concura la Campionatul Național pentru juniori I și seniori.