Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Eşecuri cu 3-0 respectiv 2-0 pentru echipele vrâncene

Cele două echipe de fotbal vrâncene care activează în liga a treia, Young Stars Panciu și CSM Focșani au pierdut partidele disputate în cadrul etapei a patra. Young Stars Panciu a cedat astăzi, 3-0 (0-0) în derby-ul disputat la Moinești pe terenul primei clasate, CSM din localitate. Golurile gazdelor au fost marcate de Tismănaru (81), Banu (83) și Chelariu (89). YS Panciu: Lazăr – Voinea, Beșa, Ov. Radu, Ciornei (Cl. Mihai) – Gălățeanu, Cioran, Bîra, Menghia – I. Radu (B. Stoian), Predoiu. Vinerea viitoare, YS Panciu va juca acasă cu Petrotub Roman (ora 15.00). CSM Focșani a pierdut al doilea meci din liga a treia pe terenul unei formații superioare, Dunărea Călărași, scor 2-0 (0-0). Gazdele au controlat primele 45 de minute, au irosit trei ocazii mari de gol, salvate de portarul focșănean Trifan, iar CSM-ul a replicat prin șutul expediat de Milea, care a fost scos de la vinclu de portarul gazdelor. Călărășenii au început în forță repriza a doua și, în decurs de șapte minute, au punctat de două ori prin Åžtefan (47 și 52), ambele reușite venind pe fondul unor greșeli ale apărării echipei de pe Milcov. Pe fondul unui arbitraj ostil, CSM a terminat partida în 10 oameni, după ce Vali Toader a fost eliminat în ultimele minute ale partidei pentru cumul de cartonașe galbene. CSM Focșani: Trifan – Suvac, Toader, Crăciun, Nistoroiu (Stratulat) – Vl. Negoiță (Mîndrescu), Săpunaru, Bucătaru, Dumitriu (Florea) – Milea (D. Toader), E. Åžtefan. Etapa viitoare, CSM Focșani va juca acasă cu Eolica Baia (Tulcea).