Ediția: Miercuri 22 Mai 2024. Nr. 6630

CSM Focşani, echipa-surpriză a începutului de campionat

Focșani a terminat la egalitate, 0-0 partida susținută vineri pe „Milcovul” împotriva uneia dintre echipe bune din seria a doua, Juventus București. Focșănenii au evoluat cu tupeu, și-au creat câteva ocazii, dar nu au găsit drumul spre gol, Toader fiind cel mai aproape de a deschide scorul, dar șutul său din lovitură liberă a șters bara (26). În actul secund, căpitanul CSM-ului, Bucătaru a nimerit bara cu o lovitură de cap (65), iar peste un minut, bucureștenii au avut și ei o situație mare de gol, dar bara s-a opus deschiderii scorului.
   În minutele de prelungiri, Alin Åžonțu de la CSM a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. CSM Focșani a evoluat cu: Trifan – Suvac, Toader, Crăciun. Nistorooiu – Săpunaru (90 Vl. Negoiță), Åžonțu, Bucătaru, Dumitriu (81 Mîndrescu) – Milea, E. Åžtefan. Vineri, CSM ar trebuie să joace în deplasare cu Dunărea Călărași, dar deplasarea echipei de pe Milcov la acest joc este pusă sub semnul întrebării.
   Focșănenii au dorit să arate că alcătuiesc o formație care a crescut în forță de joc,  valoare odată cu creșterea în vârstă și, în ciuda problemelor din sânul echipei, sunt tineri fotbaliști care promit pe viitor. Totul depinde ca în această săptămână, factorii locali de decizie să găsească soluții pentru ca gruparea de pe Milcov să supravețuiască în campionat, iar fotbalul focșănean la nivel de seniori să rămână acolo unde îi este locul, în primele ligi naționale.
   Etapa viitoare (vineri, 28 septembrie): Dunărea Călărași – CSM Focșani, Eolica Baia – Victoria Chirnogi, Urban Titu – Rapid II București, Rapid Fetești – Sportul II Studențesc București, Metaloglobus București – CSM Rm. Sărat, Gloria Buzău – Viitorul Axintele. Juventus București va sta.