Ediția:: Sâmbătă 15 iunie 2024. Nr. 6649

Medalie de argint pentru judoka George Hanţu

O nouă performanță deosebită pentru judo-ul vrâncean.
Participant la Campionatul Mondial al copiilor, întrecere care a avut loc în week-end la Ankara (Turcia), sportivul George Hanțu (legitimat la clubul Unirea Focșani) a obținut medalia de argint la categoria 50 de kilograme. Delegația de judoka români a fost condusă de Stănică Grosu, președintele Asociației Județene de Judo Vrancea.
În primele zile ale întrecerii din Turcia, un atlet de la Clubul Sportiv Åžcolar Adjud, Alexandru Novac, a participat în proba de aruncarea suliței și s-a clasat în final pe locul 4, cu rezultatul de 38.11 metri, ratând podiumul „la mustață”. Adjudeanul este antrenat de profesoara Camelia Ciortan. La întrecerea din Turcia au participat peste 3000 de sportivi din 90 de țări.

Pe lângă atletism, sportivii români au evoluat la baschet, badminton, judo, fotbal etc.