Ediția: Duminică 12 Mai 2024. Nr. 6621

Vlad Dulcescu şi George Zaharia merg la Balcaniada din Serbia

Timp de două zile, stadionul „Iolanda Balaș Soter” din București a găzduit Campionatele Naționale de atletism rezervate juniorilor II. La startul întrecerii a fost prezentă și o numeroasă delegație vrânceană, iar doi sportivi vrânceni au obținut rezultate meritorii în urma cărora au obținut dreptul de participare la Balcaniada de juniori II de la Belgrad (Serbia), în perioada 14-16 iulie.
   Vlad Dulcescu, sportiv de la CS Unirea Focșani (antrenor Fănel Iliescu) a câștigat proba de 400 metri garduri, cu 54,63 secunde și va merge în Serbia, alături de un alt sportiv, George Zaharia -vicecampion național în proba de aruncarea suliței (64.94 m), sportiv care îl are antrenor pe Ciortan Ioan. „A fost o aruncare foarte bună, cu 6 m mai mult decât în iarnă la CN de aruncări lungi, acesta fiind și record județean. George are dublă legitimare cu clubul C.A. Roman”, ne-a spus antrenorul Ioan Ciortan. Medaliat cu bronz a fost și Cosmin George Musteață de la LPS Focșani, care a încheiat pe locul al treilea, cu 1:56,01 cursa de 800 metri.
   La 100 metri garduri, Ana Roberta Anghel, de la CSM 2007 Focșani a terminat pe locul 3 (14.95 secunde), la săritura în înălțime, sportiva pregătită de Åžtefan Munteanu s-a clasat tot pe locul 3, cu 1,60 metri, iar Oana Tuvene de la CS Unirea Focșani s-a clasat pe 5 la aruncarea greutății de 3 kg, cu 12,37 metri. Clubul Sportiv Åžcolar Adjud i-a mai avut în competiție pe: Cîmpeanu Cosmin –  locul 5, cu o aruncare de 51.13m (antrenor Ciortan Ioan), Rotaru Petruța (junioară III) –  locul 4, cu o aruncare de 37.52m (antrenor Ciortan Camelia), Sava Alexandra – locul 5, cu o aruncare de 37.23m (campioană în iarnă la CN de aruncări lungi) – antrenor Catrinescu Gheorghe.
   Au mai fost doi atleți începători care doar au participat pentru a prinde experiență de concurs, fără pretenții la locuri fruntașe – Roșu Simona la 100m plat și Manolache Mădălin la 2000m obstacole. La Campionatul Național de juniori II au participat 532 de atleți, din care 240 la feminin și 292 la masculin, din 106  cluburi.