Ediția: Sâmbătă 4 mai 2024. Nr. 6617

Savin nu a putut împiedica eşecul Naţionalei

Naționala de rugby Under 17 a României a pierdut meciul de pregătire susținut împotriva naționalei Belgiei. După două lovituri de pedeapsă reușite de belgieni, românnii au fost conduși la pauză cu 6-0. Jucătorii noștri au jucat în 14 pentru 10 minute pe finalul primei părți, după eliminarea flankerului Bogdan Ciubotaru. În partea secundă, românii au atacat și cea mai mare ocazie de eseu a fost stopată de belgieni la un metru de terenul de țintă. Cu zece minute înainte de final, Belgia a reușit o încercare și a stabilit scorul final.
   În repriza secundă a confruntării de ieri a evoluat și rugbistul Alexandru Savin (Liceul cu Program Sportiv Focșani). Sportivul va avea șansa de a îmbrăca tricoul echipei naționale a României, care în luna noiembrie a acestui an va participa la Campionatul European programat în Portugalia.