Ediția: Marți 30 aprilie 2024. Nr. 6615

Atleţii vrânceni, pe podium la Grand-Prixul de juniori

Atleta Ana Roberta Anghel, sportivă legitimată la clubul CSM 2007 Focșani a câștigat vineri proba de triplusalt la Grand-Prixul de juniori II și III, întrecere care se desfășoară la Complexul Național Lia Manoliu din Capitală. Sportiva antrenată de Åžtefan Munteanu s-a clasat pe primul loc, cu rezultatul de 11.97 metri, depășindu-le în clasament pe Antonia Åžutru (Palatul Național al Copiilor București) – rezultat 10.96 metri și Elena Balca (Atletic Club Iarca București) – rezultat 10.62 metri.
   Un alt atlet focșănean, Vlad Dulcescu (sportiv legitimat la CS Unirea Focșani – antrenor Fănel Iliescu) a fost cel mai bun în proba de 400 metri și a terminat cursa pe primul loc, cu timpul de 52.09 secunde. Cosmin Musteață (LPS) s-a clasat pe locul 6, cu rezultatul de 53.35. În afara competiției a concurat și cel mai bun sportiv al Vrancei în 2011, Cătălin Voicu (CSM 2007 Focșani – antrenor Gicu Alexandrescu). Acesta a obținut al doilea timp al întrecerii, 50.64 secunde. Sâmbătă, în ultima zi a Grand-Prixului, sportivii focșăneni au repetat evoluțiile bune și au urcat din nou pe podium. Ana Roberta Anghel a câștigat probele de 60 metri garduri (rezultat 9.20 secunde) și săritura în lungime (rezultat 5.46 metri), iar Valentina Tănase a sosit pe locul 4 (10.57 secunde). Vlad Dulcescu s-a clasat pe locul trei la 60 metri garduri (rezultat 8.66 secunde), iar sportivul Liceului cu Program Sportiv Focșani, Cosmin Musteață s-a impus în proba de 800 metri, terminând cursa cu un rezultat foarte bun, 2.00,76. Premiile oferite de organizatori au constat în tricouri, diplome și cupe pentru toți sportivii situați pe podiumul de premiere. Pentru sportivele de la CSM 2007 va urma Campionatul Național de probe combinate (la sfârșitul lunii februarie) și Campionatul Național individual (2-3 martie, la București).