Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

Victorie şi eşec pentru baschetbalişti

Echipa de baschet Under 15 a Liceului cu Program Sportiv Focșani a debutat ieri cu o victorie, 56-49 obținută pe terenul formației Phoenix Galați la faza de calificare pentru turneul semifinal al Campionatului Național. Focșănenii, antrenați de Mircea Petrișor au intrat mai greu în meci și, cu cinci minute înainte de final erau conduși cu o diferență de șapte puncte, dar finalul a fost decisiv și, printr-o mobilizare exemplară, LPS a obținut o victorie meritată.
Etapa viitoare (duminică), LPS Focșani va evolua în Sala Sporturilor împotriva formației CSÅž 6 Dinamo București. Tot ieri, echipa Under 18 a Liceului cu Program Sportiv Focșani a pierdut, 54-66 pe terenul grupării CSU Brașovia Brașov, gazdele făcând diferența în ultimele cinci minute ale partidei, când au profitat de o condiție fizică superioară. Runda viitoare, LPS Focșani va evolua pe teren propriu cu CSÅž Ploiești.