Arbitru înjurat şi scuipat la Coteşti

Situație inedită în prima etapă a Superligii Vrancea la fotbal. Partida dintre Åžoimii Năruja – Energia Vulturu (partidă care s-a disputat pe terenul din Vulturu) a durat doar 19 minute și a fost întreruptă în minutul 19, la scorul de 0-0. Arbitrul Dănuț Dumitriu l-a eliminat pe Florin Văsîi (Åžoimii) pentru că a scuipat un adversar, iar jucătorii echipei din Năruja au decis că este mai bine să plece acasă mai devreme. Arbitrul a acordat trei minute regulamentare pentru ca Åžoimii să revină pe teren, dar aceștia au fost de neînduplecat. Cel mai probabil, Comisia de Disciplină din cadrul Asociației Județene de Fotbal Vrancea va decide ca Energia să câștige jocul cu 3-0, la masa verde, iar echipa din Năruja va primi o sancțiune financiară. Derby-ul seriei nord a revenit celor de la Național Golești, care a profitat de avantajul terenului propriu și s-a impus cu 4-2 în fața celor de la Åžoimii Mircești. În cealaltă serie, Dinamo Tătăranu nu a avut milă de Flacăra Urechești și le-a administrat o corecție usturătoare, 10-0, iar Victoria Gugești a urcat pe locul 4, după victoria cu 1-0 obținută împotriva formației din Cîmpineanca.

Rezulatele primei etape a returului:
Seria sud
Voința Slobozia Ciorăști – Unirea Milcovul 2-3,
Victoria Gugești – AS Cîmpineanca 1-0,
Åžoimi Năruja – Energia Vulturu – meci întrerupt în minutul 19, la scorul de 0-0, moment în care gazdele au ieșit de pe teren,
Flacăra Urechești – Dinamo Tătăranu 0-10.
Seria nord:
Voința Odobești – FC Mărășești 2-1,
Național Golești – Åžoimii Mircești 4-2,
Viitorul Homocea – FCM Adjud 3-4,
Unirea Å¢ifești – Avîntul Jariștea 2-2.
Etapa viitoare: seria sud Flacăra Urechești – Voința Slobozia Ciorăști, Dinamo Tătăranu – Åžoimii Năruja, Energia Vulturu – Victoria Gugești, AS Cîmpineanca – Unirea Milcovul.
Seria nord: Unirea Å¢ifești – Voința Odobești, Avîntul Jariștea – Viitorul Homocea, FCM Adjud – Național Golești, Åžoimii Mircești – FC Mărășești.

Arbitru înjurat și scuipat la Cotești
Antrenorul echipei Podgoria Cotești, Iulian Mohîrță, și-a dat în petec la finalul partidei pierdute de echipa sa, 0-1 pe teren propriu cu Voința Cîrligele. Nemulțumit de unele decizii ale arbitrului Marius Suvac, Mohîrță l-a scuipat și înjurat pe arbitru la finalul partidei, incidente consemnate în raportul de arbitraj de „central” și care vor fi analizate mâine de Comisia de Disciplină a AJF.

Rezultatele partidelor din liga a V-a:
Seria sud
Foresta Vidra – Foresta Gugești 3-3,
Victoria Gologanu – Publimax Vrîncioaia 5-1,
Podgoria Cotești – Voința Cîrligele 0-1.
Seria nord:
Voința Răstoaca – AS FC Unirea Focșani 1-6,
Green Village Ploscuțeni – ASÅž Victoria Pufești 1-1 (oaspeții au introdus o contestație),
Doctor GSM Suraia – Trotușul Ruginești 13-1.
Etapa viitoare: seria sud Foresta Gugești – Publimax Vrîncioaia, Voința Cîrligele – Victoria Gologanu, Foresta Vidra – Podgoria Cotești. Seria nord: AS FC Unirea – Trotușul Ruginești, ASS Victoria Pufești – Doctor GSM Suraia, Voința Răscoaca – Green Village Ploscuțeni.