Ediția: Vineri 17 Mai 2024. Nr. 6626

CSM 2007 Focşani a pierdut cu CSM Paşcani

Echipa de fotbal FC Panciu își continuă ascensiunea în campionatul ligii a treia la fotbal. Ieri, elevii antrenorilor Ionică Serea și Dănuț Bolocan au bifat o nouă victorie pe teren propriu, 2-0 (0-0) în fața celor de la Sporting Suceava, la capătul unui meci dominat din primul și până în ultimul minut de pănceni. Gazdele au evoluat și cu o echipă improvizată, în condițiile în care i-a avut accidentați de atacanții Costin, Radu și Predoiu, iar fundașul Beșa a fost folosit în linia de atac. Chiar și așa, vrâncenii au irosit ocaziile mari de gol, prin Gălățeanu (2), Bîra (3) și Beșa (14). Păncenii au cerut un gol în minutul 26, dar asistentul a considerat că balonul a depășit linia de fund (26), iar șutul expediat de Duțu a lovit plasa laterală (43). Sucevenii, în rândul cărora a evoluat și veteranul Mihai Guriță pe post de fundaș central au avut doar un șut spre poarta gazdelor, dar Lazăr a fost atent la reluarea lui Căinari (31). Bîra a executat perfect o lovitură liberă de la 20 de metri și a deschis drumul către victorie a echipei sale (51), iar Gălățeanu a dublat avantajul formației sale după ce șutul său a fost deviat în propria poartă de Andronic (62). FC Panciu a evoluat cu: Lazăr – Voinea, Stan, Gurguiatu, Cl. Mihai (76 Cioran) – Gălățeanu, Bucătaru, Bîram. Duțu – Beșa, Stoian (73 Corbea). Etapa viitoare, FC Panciu va juca din nou acasă cu Rapid CFR Suceava.

Situație delicată pentru echipa de pe Milcov
CSM 2007 Focșani se află într-o pasă neagră și a înregistrat un nou rezultat negativ pe teren propriu. Ieri, focșănenii au pierdut la limită, 0-1 (0-1) în fața unei echipe mo-deste, CSM Pașcani, unicul gol al confruntării fiind marcat de Maftei (minutul 36), acesta speculând o greșeală în lanț a apărării CSM-ului. Fotbaliștii CSM-ului s-au apropiat de puține ori de poarta ieșenilor și au fost de nerecunoscut. Cu 14 minute înainte de finalul partidei, Liviu Dumitriu a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. CSM 2007 a jucat ieri cu: Borș – Stanciu, Toader, Crăciun, Nistoroiu – Săpunaru, Suvac, Toma, Dumitriu – Milea (76 Tîrcă), D. Negoiță. Vinerea următoare, CSM 2007 se va deplasa la Dorohoi.