Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Alexandru Palmă – dublu campion mondial la karate SKDUN

Karateka păncean Alexandru Palmă (legitimat la Clubul Sportiv Unirea Focșani) a dat lovitura la Campionatul Mondial de karate SKDUN, competiție care s-a încheiat aseară la Halle (Germania) și la care au participat peste 1600 de sportivi din 24 de țări. Sportivul pregătit de sensei Aurel Giurgea a urcat de două ori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Odată în proba individuală de kumite, la categoria juniori +70 de kilograme, după ce a câștigat cele zece partide pe care le-a susținut pe tatami și a devenit campion mondial după ce l-a învins în finală pe un karateka din Letonia și a doua oară cu echipa mixtă a României, unde i-a avut colegi pe Alexandru Nicador, Mario Chiper, Andreea Margoș și Mădălina Pamfil (toți din Bacău). Alexandru Palmă este posesorul centurii de 1 Dan, are în palmares peste 60 de medalii obținute în întrecerile naționale și internaționale. Component al Lotului Național, Palmă a obținut luna trecută medalia de aur la Cupa Campionilor Europeni, competiție care s-a desfășurat la Cluj Napoca și la care au participat 520 de sportivi din 10 țări. Karateka a participat în proba de kumite, categoria 15-17 ani, +70 de kilograme.