Ediția: Joi 9 Mai 2024. Nr. 6619

FC Panciu este pregătită pentru liga a treia

Åžedințele pe care conducerea echipei de fotbal FC Panciu le-a avut săptămâna trecută cu jucătorii au avut un rol pozitiv. Amenințați cu penalități financiare, fotbaliștii echipei „dintre vii” au arătat altceva în teren la ultimul test de verificare susținut de FC Panciu împotriva colegei de serie, CSM Rm. Sărat. Păncenii s-au impus cu 2-0 (2-0), dar per ansamblu au demonstrat că și-au revenit după evoluții mai puțin reușite în ultimele jocuri amicale. În amicalul cu gruparea râmniceană, elevii antrenorilor Ionică Serea și Dănuț Bolocan și-au luat rolul în serios din primele minute și, după ocaziile irosite de Radu (3 și 5), a venit și golul. Predoiu a centrat în careu și Stoian a înscris cu o lovitură de cap (7). Asaltul echipei din Panciu a continuat și în minutul 17 s-a facut 2-0, după ce Ionuț  Radu a luat pe cont propriu o acțiune perso-nală și a șutat în colțul lung, balonul lovind si bara porții buzoiene (17). În actul secund, Rodinel Stan a lovit bara porții râmnicene. FC Panciu a evoluat cu: Lazăr – Voinea, Beșa, R.Stan, Cl. Mihai – Stoian, Cioran, Duțu, Corbea – Radu, Predoiu. Au mai evoluat: Cernat și Bîra. În prima etapă a ligii a treia, păncenii antrenați de Ionică Serea și Dănuț Bolocan vor evolua pe teren propriu împotriva formației AFC Od. Secuiesc (vineri, 19 august, ora 18.00). Harghitenii au fost primiți „forțat” în campionat, după ce la finalul sezonul trecut au retrogradat și au acumulat doar 18 puncte.

Focșaniul așteaptă meciul din Cupa României

Cealaltă echipă a Vrancei din liga a treia la fotbal, CSM 2007 Focșani s-a impus cu 3-2 (1-0) în testul de verificare susținut pe Stadionul Milcovul din Focșani împotriva colegei de serie, Oțelul II Galați. Milea a deschis scorul la prima fază de atac, după ce a marcat cu un șut plasat după o centrare trimisă de Mîndrescu, iar peste un minut, același Milea a lovit bara, cu un șut în urma căruia focșănenii au cerut gol, dar asistentul a considerat că balonul nu a trecut în întregime liniii porții. Actul secund a început cu CSM în atac, și același Milea a împins minea în poartă pentru 2-0 (47). Gălățenii au replicat prin Elek (63, care a punctat cu un șut din interiorul careului). CSM a trecut în avantaj de două goluri după reușita lui Adrian Toma, care a executat perfect o lovitură liberă (77), iar scorul final a fost stabilit cu două minute înainte de final de Elek (88), în urma unei neglijențe a apărării vrâncene. CSM 2007: Borș – Stanciu, Toader, Crăciun, Dumitriu – Săpunaru, Suvac, Åžonțu, Mîndrescu – Milea, Tîrcă. Au mai intrat pe durata partidei: Ciornei, E. Åžtefan, Toma, Lida, Trifan, D. Negoiță și I. Negoiță. Federația Română de Fotbal a delegat trei arbitri bucureșteni la partida din cadrul etapei a treia a Cupei României pe care singura echipă rămasă în competiție, CSM 2007 Focșani o va susține mâine pe terenul sintetic „Cornel Negoescu” din Buzău împotriva formației Viticultorul Breaza (Buzău). Arbitru este George Trandafir, iar asistenți au fost desemnați Florin Niculescu și Eduard Petrov. Jocul este programat de la ora 17.30, într-o singură manșă eliminatorie. În caz de egalitate la finalul celor 90 de minute, se vor juca prelungiri și, dacă va fi nevoie, se vor executa lovituri de departajare. Focșănenii s-au calificat după ce au trecut, 2-1 de Politehnica Galați, iar buzoienii au bătut cu același scor de formația de liga a treia, FC Panciu.